Sprzedaż prądu z fotowoltaiki dla firm

Czy firma może sprzedawać prąd z fotowoltaiki?

Kwestia sprzedaży/odsprzedaży energii z fotowoltaiki pojawiła się wraz z wdrożeniem nowego systemu rozliczeń – net billingu. Obecnie mamy dwie możliwości sprzedaży energii:

  1. Odsprzedaż nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki.
  2. Sprzedaż prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej na podstawie koncesji.

Należy również pamiętać, że sprzedaż energii jest możliwa dla instalacji powyżej 500 kWp, gdzie podmiot posiadający taką fotowoltaikę spełnia wymogi przepisu o wytwórcy energii i posiada wspomnianą koncesję. Dodatkowo jeżeli dana firma posiada fotowoltaikę powyżej 500 kWp powinna również dokonać wpisu do rejestru wytwórców energii w URE. Dla mikroinstalacji, których granica to 150 kWp funkcjonuje określenie prosument i odsprzedaż nadwyżek energii służy tylko i wyłącznie na potrzeby rozliczania energii pobranej z sieci zewnętrznej. 

Od czego zależy, czy firma może sprzedawać prąd?

Tak, jak pisaliśmy wyżej to moc instalacji określa status danej firmy. Z prosumentem będziemy mieli zawsze do czynienia, gdy będzie to mikroinstalacja, czyli instalacja fotowoltaiczna do 150 kWp. Istotną kwestią jest również sposób wykorzystania energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Ponieważ w przypadku, gdy wydane warunki przyłączeniowe nie będą dopuszczały eksportu nadwyżek energii do sieci zewnętrznej będzie konieczne zastosowanie ograniczników mocy. W takim przypadku najlepszym sposobem dla uniknięcia utraty nadwyżek energii będzie zamontowanie magazynu energii. 

Podsumowując w przypadku prosumenta do 50 kWp z urzędu można odsprzedawać nadwyżki energii. Dla większych mocy będzie to możliwe od stosownych zapisów w warunkach przyłączeniowych. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z instalacją powyżej 500 kWp i wytwórcą energii elektrycznej z OZE do odsprzedaży energii wymagana będzie koncesja oraz wpis do rejestru wytwórców URE.

Jak sprzedają prąd farmy fotowoltaiczne?

Kolejnym instalacjami fotowoltaicznymi, których właściciela są stricte wytwórcami energii a ich głównym PKD jest sprzedaż energii, są farmy fotowoltaiczne. W tym przypadku sprzedaż wyprodukowanego prądu z paneli fotowoltaicznych odbywa się w ramach systemu aukcyjnego. Za aukcje energii odnawialnej odpowiada Urząd Regulacji Energetyki. Podczas aukcji sprzedaży energii biorą udział firmy będące właścicielami różnych farm fotowoltaicznych, a wygrywa aukcję ta firma, która zaproponuje najkorzystniejszą cenę podczas licytacji. Trzeba zaznaczyć, że mowa tu o sytuacji, w której dziedziną firmy jest produkcja prądu na rzecz sprzedaży. Przypominamy, że wspomniane zasady nie obowiązują w przypadku firm, które wytwarzają energię na własny użytek.

Kto to jest prosument?

“Prosument” to pojęcie powstałe z połączenia terminów producent i konsument w przypadku energii elektrycznej z OZE. Jeśli mamy do czynienia z instalacją fotowoltaiczną, to prosument zarówno produkuje prąd na własny użytek, jak i go konsumuje. Fotowoltaika prosumenta jest wpięta do sieci energetycznej. Pozwala to na eksport nadmiaru energii do sieci oraz pobór prądu z sieci zewnętrznej w okresu niewystarczającej produkcji instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że rozliczenie energii jest tylko i wyłącznie z jednym wybranym sprzedawcą prądu.

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn
Newsletter Lumel PV!
Bądź na bieżąco z zieloną energią!