Jak zaksięgować instalację fotowoltaiczną?

Jak zaksięgować instalację fotowoltaiczną dla firmy?

Fotowoltaika to coraz częściej podejmowana przez przedsiębiorców inwestycja. Zakup paneli fotowoltaicznych to jednak, poza decyzją biznesową i finansową, także kwestie rachunkowe i podatkowe, z którymi warto się zapoznać. Na początek istotna jest właściwa klasyfikacja systemu fotowoltaicznego w księgach rachunkowych i podatkowych.

Czy fotowoltaika jest środkiem trwałym?

Fotowoltaika stanowi środek trwały firmy w rozumieniu ustawy o rachunkowości, jeśli spełnia następujące ustawowe kryteria:

  • jednostka sprawuje nad nią kontrolę;
  • jest zdatna, kompletna do użytkowania;
  • nabyta lub wytworzona we własnym zakresie;
  • przeznaczona na potrzeby firmy;
  • przewidywany czas użytkowania jest powyżej 1 roku.

Definicja w świetle ustawy podatkowej jest bardzo podobna, pojawia się jedynie kwestia przesłanki, mówiącej o własności lub współwłasności składnika. Jeśli fotowoltaika nabyta przez podmiot spełnia powyższe przesłanki powinna zostać zaliczona do środków trwałych firmy i podlegać amortyzacji, czyli rozłożeniu w czasie kosztów jej nabycia na przewidywany czas użytkowania.

Jak amortyzować panele fotowoltaiczne?

Ponownie, w świetle ustawy o rachunkowości, dla potrzeb bilansowych systemy fotowoltaiczne amortyzujemy w czasie, zgodnie z zakładanym okresem tzw. ekonomicznej użyteczności składnika. Wyrażamy go w liczbie lat. Jest to tzw. metoda liniowa, równomiernego rozłożenia kosztów amortyzacji. Przyjęte okresy użyteczności są wartościami szacunkowymi i podlegają weryfikacji, przynajmniej na koniec okresu sprawozdawczego.

W podatkowym ujęciu obowiązują nas ustawowe i maksymalne stawki CIT, wyrażone procentowo. Najczęściej amortyzujemy panele metodą liniową, w równych ratach miesięcznych. W określonych przypadkach możemy dokonać także amortyzacji jednorazowej lub degresywnej. Wybór metody amortyzacji następuje przed przyjęciem paneli do użytkowania i nie może być zmieniony. Aby przypisać odpowiednią roczną stawkę amortyzacji dla paneli fotowoltaicznych, należy najpierw odpowiednio zaszeregować je do rodzaju Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych tzw. KŚT.

Jakie KŚT dla paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne, które nie są na trwałe połączone z danym budynkiem, co oznacza, że bez uszczerbku mogą być zdemontowane, zaliczamy do ewidencji jako odrębny, samodzielny środek trwały i klasyfikujemy do rodzaju 669 Pozostałe urządzenia nieprzemysłowe. Przewidziana dla nich stawka to 10% w skali rocznej. Możemy też spotkać się z interpretacjami klasyfikowania paneli fotowoltaicznych do rodzaju KŚT 348, która obejmuje turbozespoły i zespoły prądotwórcze. W tym przypadku amortyzacja wynosi 7% w skali rocznej. W wielu jednak opracowaniach i interpretacjach popularny jest wybór KŚT 669 dla paneli fotowoltaicznych.

Jeśli z kolei stwierdzimy, że dana instalacja jest na trwale połączona z budynkiem to wówczas zaliczamy je do tej samej grupy co dana nieruchomość, z tą samą, pierwotną stawką amortyzacyjną, traktując operację jako formę modernizacji istniejącego środka trwałego, czyli budynku.

W przypadku nieruchomości są to KŚT z grupy 1, czyli szeroko rozumiane budynki i budowle. Amortyzacja w tym przypadku jest rozłożona na zdecydowanie dłuższy okres, bowiem stawka wynosi od 2,5% do 4,5% (20-40 lat amortyzacji).

Warto też w tej materii wspomnieć o często nabywanych przez firmy wiatach fotowoltaicznych. Konstrukcja taka składa się zawsze z części budowlanych jak fundament, konstrukcja wspornicza, zadaszenie oraz z paneli fotowoltaicznych, inwertera, stacji ładowania i pozostałego osprzętu. W takiej sytuacji warto w ewidencji środków trwałych wyodrębnić część o charakterze „budowlanym”, czyli elementy wiaty i zaklasyfikować je odrębnie do KŚT 806 ze stawką 20%. Elementy techniczne instalacji fotowoltaicznej wraz ze stacją ładowania to wspomniana grupa 6 KŚT i stawka na poziomie 10%.

Podział ten równie istotny jest z punktu widzenia podatku od nieruchomości, płaconego od wartości środka trwałego, stanowiącego budynek czy budowlę (w tej sytuacji wiata jako budowla podlegającą opodatkowaniu).

Czy panele fotowoltaiczne stanowią koszt uzyskania przychodu firmy?

W rozumieniu przepisów podatkowych, koszty uzyskania przychodu obejmują różnego rodzaju wydatki, które są uzasadnione w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że wszelkie koszty, które mogą realnie przyczynić się do generowania przychodów w firmie, kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

W przypadku fotowoltaiki zaliczonej do środków trwałych kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne miesięczne. Nie można więc całej kwoty nabycia fotowoltaiki zaliczyć jednorazowo do kosztów bieżących firmy. Można jednak w określonej sytuacji – jako tzw. mały podatnik – skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

Podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3–8 Klasyfikacji Środków Trwałych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Ponadto, podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 000 zł.

Kolejną kwestią jest możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT, jako naliczonego z tytułu nabycia fotowoltaiki. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest wykorzystywana do produkcji energii niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do realizacji zadań objętych podatkiem, firma może ubiegać się o zwrot VAT związany z tą instalacją. W sytuacji naliczony podatek VAT od tej inwestycji wynosi 23% i może być w całości odliczony od podatku należnego przez firmę.

Jak właściwie zaklasyfikować koszty montażu paneli fotowoltaicznych?

Klasyfikacja fotowoltaiki do pozycji środków trwałych jednoznacznie wskazuje, że do wartości takiego środka trwałego wliczamy także koszty związane z jego nabyciem i przystosowaniem do użytkowania. Wliczamy tu wszystkie koszty poniesione do dnia przyjęcia środka trwałego do ewidencji i użytkowania. Koszty montażu naliczone do dnia oddania fotowoltaiki do użytku powiększają więc wartość początkową środka trwałego lego i tym samym podlegają rozliczeniu na zasadach amortyzacji.

Korzyści podatkowe z finasowania paneli fotowoltaicznych leasingiem

Wielu inwestorów decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznych w leasingu. Jest to finansowanie dłużne. Płaconą ratę leasingu operacyjnego możemy w części kapitałowej i odsetkowej wliczyć w koszty uzyskania przychodu firmy. Przy leasingu operacyjnym fotowoltaika nie stanowi środka trwałego leasingobiorcy do czasu ewentualnego wykupu.

Przy leasingu finansowym fotowoltaika staje się środkiem trwałym leasingobiorcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych stanowiących KUP. Kosztami uzyskania przychodu są także odsetki leasingowe.

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn
Newsletter Lumel PV!
Bądź na bieżąco z zieloną energią!