Dzięki Słońcu, a tak naprawdę promieniowaniu słonecznemu możemy pozyskać darmowy prąd elektryczny. Jest to obecnie już nie tylko moda na ekologię, ale również doskonały sposób na obniżenie kosztów zarówno prowadzenia firmy, jak i gospodarstwa domowego.
Na potrzeby fotowoltaiki możemy przeznaczyć nie tylko powierzchnie dachów skośnych i płaskich, ale również grunty i coraz bardziej popularne carporty. Rozwój konstrukcji wsporczych i carportów dla paneli fotowoltaicznych dał obecnie szerokie możliwości adapcyjne do zastanych warunków terenowych.
Optymalne wykorzystanie zielonej energii ze Słońca dają również coraz bardziej popularne i niezawodne magazyny energii. Powodują one, że minimalizujemy wysłanie energii elektrycznej z fotowoltaiki do sieci zewnętrznej. Dodatkowo posiadając magazyn z funkcją back-up może uniezależnić się od awarii i zaników napięcia po stronie operatora zewnętrznego.
Za wykorzystanie energii cieplnej ze Słońca, która dociera na nasze połacie dachowe lub powierzchnie gruntu odpowiadają panele fotowoltaiczne. Dzięki specjalnej budowie i zastosowanej technologii, ogniwa krzemowe w panelach fotowoltaicznych zamieniają promieniowanie cieplne w ładunki elektryczne. Za odprowadzenie ładunków elektrycznych odpowiadają dwie rzeczy. Pierwsza to spód ogniwa wykonany z metalowej powłoki. Druga rzecz to górna część ogniwa fotowoltaicznego wykonana z metalowej siatki. Tutaj należy wspomnieć o tym, że największą efektywność posiadają panele monokrystaliczne wykonane w technologii N-Type.
Natomiast powstanie ładunków elektrycznych w module fotowoltaicznym, to dopiero połowa sukcesu, ponieważ mamy do czynienia z prądem stałym. Dlatego każda instalacja fotowoltaiczna jest również wyposażona w falownik, który zamienia prąd stały w prąd zmienny. Co więcej istotnym elementem jest również poprawne podpięcie przewodów solarnych pod konstrukcją montażową, aby przewody DC nie uległy uszkodzeniu w trakcie eksploatacji.
Wracając do kwestii paneli fotowoltaicznych, to bardzo ważną sprawą jest, aby panel fotowoltaiczny był odporny na warunki atmosferyczne. Szczelne obudowy, odporne na opady gradu, obciążenie śniegiem, porywy wiatru to składowe modułów fotowoltaicznych zapewniające długo i bezawaryjną pracę fotowoltaiki. Oferta LUMEL to starannie wyselekcjonowane panele fotowoltaiczne, których wysoka jakość jest potwierdzona wieloletnimi gwarancjami! W szczegółach to aż do 25 lat na konstrukcję paneli fotowoltaicznych i aż do 30 lat na liniowy spadek mocy!
Dzisiaj w naszych domach, lub miejscach pracy większość urządzeń elektrycznych jest zaprojektowana do zasilania prądem zmiennym. Natomiast, jak już pisaliśmy, panele fotowoltaiczne generują prąd stały. Aby uzyskać z fotowoltaiki prąd zmienny musimy wyposaż ją w falownik (zamienna nazwa to inwerter). Falownik (inwerter) posiada kilka istotnych funkcji. Pierwszą z nich jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny o odpowiedniej częstotliwości. Kolejną funkcjonalnością jest sterowanie pracą całej instalacji fotowoltaicznej oraz przesyłanie danych o produkcji prądu i pozostałych danych do programu monitorującego.
Jeżeli fotowoltaikę wyposażymy w smart meter, dodatkowo pozyskamy informację o bieżącej konsumpcji prądu w obiekcie z fotowoltaiki i sieci zewnętrznej. Aby instalacja fotowoltaiczna funkcjonowała zgodnie z przepisami Ppoż, należy pamiętać że każda fotowoltaika powyżej mocy szczytowej 6,5kWp musi być wyposażony w automatyczny rozłącznik przeciwpożarowy. Taką funkcjonalność można również osiągnąć stosując falownik SolarEdge z optymalizatorami, lub odpowiednio konfigurując system optymalizacji TIGO.
Wielkość uzysków energii elektrycznej z fotowoltaiki oraz jej efektywna praca jest wynikiem dobrze przeprowadzonego audytu i prawidłowo wykonanego projektu fotowoltaicznego. Pozwala to optymalny dobór komponentów fotowoltaicznych oraz sprawny montaż. Jest kilka kluczowych kwestii, które powinny być poruszone przed wyborem odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej:
Podjęcie współpracy z firmą LUMEL to gwarancja rzetelnie przeprowadzonego audytu oraz skrupulatnie wykonanego projektu fotowoltaicznego. Specjaliści firmy LUMEL to bogata wiedza i know-how nie tylko z sektora fotowoltaiki, ale skumulowane doświadczenie z sektora energetycznego i elektronicznego.
Większość istotnych czynników zostało wymienionych w poprzednim akapicie, gdzie wspominaliśmy kwestiach poruszanych w audycie. Natomiast warto uzupełnić te czynniki o aspekcie nachylenia paneli fotowoltaicznych względem Słońca. W strefie klimatycznej najbardziej optymalnym kątem nachylenia modułów fotowoltaicznych jest kąt 35 stopni. Kolejnymi przedziałami jest od 25 do 35 stopni oraz od 35 do 60 stopni. Minimum jakie należy zachować jest 10-15 stopni. Jeśli chodzi o minimalny kąt nachylenia, to nie tylko uzyski energii są tutaj ważne, ale również możliwości samooczyszczenia się paneli fotowoltaicznych i osuwania się śniegu.
Jeśli chodzi o wpływ na cenę fotowoltaiki, to poza panelami, falownikiem czy magazynem energii, o czym już pisaliśmy ważne są kwestie wpływające na sam montaż. Poniżej przedstawiamy pozycje, które mogą spowodować zwiększenie poziomu inwestycji w instalację fotowoltaiczną:
Czas realizacji instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony przede wszystkim od jej wielkości mocy szczytowej (czyli tak naprawdę ilości paneli fotowoltaicznych). Dodatkowymi składowymi czasu potrzebnego na wykonanie fotowoltaiki są: użyta konstrukcja, rodzaj połaci dachowej, wysokość budynku, rodzaj gruntu. Kolejną kwestią jest również typ zastosowanego falownika. Instalacje fotowoltaiczne wyposażone w falownik hybrydowy oraz magazyn energii, będą trwały zawsze trochę dłużej niż instalacje PV z falownikiem sieciowym. Poniżej przedstawiamy przykładowe przedziały czasowe dla montażu fotowoltaiki w podziele na jej wielkość:
Decyzja o wyborze danego inwertera (falownika) będzie miała ogromny wpływ na jakość i efekty pracy całej fotowoltaiki. Podstawowym wyborem jest rodzaj systemu działania. Tutaj możemy mieć instalację fotowoltaiczną typu on-grid, wykorzystującą zwykły falownik sieciowy. System on-grid pozwala nam na produkcję własnej energii elektrycznej, jej autokonsumpcję i oddawanie nadwyżek energii do sieci zewnętrznej. Natomiast system off-grid pozwala na to samo co on-grid oraz dodatkowo, dzięki zastosowaniu falownika hybrydowego i magazynu energii na pozostawianie nadwyżek energii z fotowoltaiki w akumulatorach i korzystanie z nich w momentach braku produkcji prądu z instalacji PV. Dodatkowo, gdy do instalacji z falownikiem hybrydowym dodamy rozdzielnicę odpowiadającą za back-up, umożliwimy sobie na korzystanie z prądu nawet w okresie awarii sieci zewnętrznej.
Oprócz podstawowych cech, w inwerterach (falownikach) warto zwrócić uwagę na takie pozycje jak:
Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna, to bezobsługowa praca i uzyski energii elektrycznej na lata. Natomiast bezawaryjne funkcjonowanie fotowoltaiki i zachowanie długoletnich gwarancji wymaga określonych prac serwisowych zdefiniowanych w instrukcjach obsługi przez producentów danych komponentów. Konkretne czasookresy przeglądów serwisowych są uzależnionego od danego typu konstrukcji lub falownika. Nasza oferta przeglądów serwisowych instalacji fotowoltaicznych zawiera:
W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej do 150kWp, gdzie moc fotowoltaiki nie przekracza mocy umownej jest to nieskomplikowany proces. Po zakończonym montażu, cały proces przyłączenia dzieli się na dwa etapy:
Aby zgłosić gotowość fotowoltaiki do operatora OSD należy wykonać następujące kroki (również on-line):
Natomiast, jeżeli moc umowna wymaga wcześniejszego wystąpienia o wydanie warunków przyłączeniowych, to do powyższych kroków dochodzą następujące:
Panele fotowoltaiczne, falownik, magazyn energii wspólnie tworzą system fotowoltaiczny, który jest całkowicie bezobsługowy. Jeżeli nie posiadamy w swojej instalacji trackera, to tak naprawdę nie posiadamy elementów ruchomych, które są najbardziej podatne na awarie. Jeżeli panele fotowoltaiczne zostały zamontowane zgodnie z obowiązującymi normami, to śnieg zsunie się z nich sam, a większość zabrudzeń zostanie zmyta przez deszcz. Sama praca instalacji fotowoltaicznej jest nadzorowana przez dedykowaną aplikację. Pozwala to na bieżący monitoring efektów produkcji i szybką reakcję na ewentualne nieprawidłości. Pamiętajmy natomiast o regularny przeglądach serwisowych fotowoltaiki zgodnie z zaleceniami producentów poszczególnych komponentów.
fotowoltaika@lumel.com.pl