Kompleksowa instalacja carportów fotowoltaicznych

Kompleksowa instalacja carportów fotowoltaicznych krok po kroku

Współczesne konstrukcje carportów fotowoltaicznych są niezwykle wytrzymałe, a przy tym funkcjonalne, ponieważ pozwalają na produkcję energii elektrycznej ze słońca, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń czy samochodów elektrycznych. O stabilności całej konstrukcji decyduje jej instalacja, o czym szeroko piszemy w poniższym artykule, zatem zachęcamy do lektury.

O czym należy pamiętać w czasie instalacji solarnych carportów?

Poza zakupie carportu, otrzymujemy produkt przygotowany do montażu w formie paczek z częściami przeznaczonymi do złożenia na miejscu.  Podstawą jest jednak zapewnie stabilności dla konstrukcji i w tym celu obecnie najczęściej stosuje się palowanie, czyli osadzanie/wkręcanie pali konstrukcyjnych w grunt, co gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Następnie do nich przykręcane są kolejne elementy konstrukcji, czyli słupy carportu fotowoltaicznego. Na każdym etapie warto posługiwać się rysunkiem technicznym, aby upewnić się, że wszystkie elementy są dobrze rozstawione, a całość konstrukcji będzie dobrze spasowana.

Jak wygląda instalacja fotowoltaicznych carportów krok po kroku?

Po wyznaczeniu miejsc kotwiczenia można przystąpić do zasadniczej części prac związanej z kompleksową instalacją carportów fotowoltaicznych, co krok po kroku prezentuje się następująco:

  1. Pierwszym krokiem jest palowanie, czyli kotwiczenie słupów w gruncie i jest to obecnie rozwiązanie najbardziej polecane. W sytuacji, gdy fizycznie nie ma możliwości wykonania palowania, wówczas stosuje się inną technologię polegającą na zakopaniu śrub kotwiących zgodnie z przygotowanym rysunkiem technicznym oraz ich zabetonowanie – po pełnym zastygnięciu mieszanki można przystąpić do kolejnego etapu montażu.
  1. Kolejnym krokiem jest połączenie słupów oraz belek dzięki odpowiednim śrubom oraz nakrętkom. Konieczne jest także połączenie słupa z dolną podstawą dzięki śrubom kotwiącym. Specjaliści wskazują, że wstępny montaż powinien uwzględniać zastosowanie lekkiego luzu tak, aby w razie potrzeby można było znacznie łatwiej wyregulować pozostałe elementy konstrukcyjne solarnego carportu. Tę czynność powtarzamy dla wszystkich elementów wsporczych znajdujących się na tej samej płaszczyźnie. Po spasowaniu wszystkich elementów należy dokładnie dokręcić wszystkie śruby mocujące.
  2. Trzeci etap kompleksowej instalacji carportów obejmuje montaż płatwi, które stanowią podstawę pod montaż paneli PV.
  3. Do zamocowanych szyn montuje się panele fotowoltaiczne, jeden obok drugiego, zarówno z lewej i prawej strony, jak i z góry oraz dołu. Przy jednym z końców szyn należy zachować 50 mm wolnej przestrzeni tak, aby możliwe było umiejscowienie zacisku uziemiającego. Moduły do szyn mocuje się z użyciem zacisków środkowych i końcowych – należy zawsze upewnić się, że całość jest mocno przymocowana, gdyż w przeciwnym razie podczas silnego wiatru mogą one ulec porwaniu przez wiatr.
  4. Końcowy etap prac to podłączenie niezbędnego okablowania, ale także inwertera, czyli urządzenia zamieniającego wygenerowany przez panele fotowoltaiczne prąd stały na prąd zmienny, który dostosowany jest do zasilania urządzeń, czy elektrycznych pojazdów.