Wydajność carportów fotowoltaicznych – jak ją zwiększyć?

Wydajność carportów fotowoltaicznych - jak ją zwiększyć?

Carporty fotowoltaiczne to wiaty, które mogą służyć do ochrony samochodów przed warunkami atmosferycznymi, czy przykładowo do przechowywania sprzętów ogrodowych. Ich cechą charakterystyczną jest zadaszenie pokryte panelami PV. Tutaj pojawia się też często pytanie, jak zwiększyć wydajność takich carportów? Ta kwestia wiąże się z przetwarzaniem energii słonecznej na elektryczną, którą można następnie wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych. Należy zwrócić uwagę na efektywność samej fotowoltaiki, która jest istotną częścią wiat. Warto rozpocząć ten wpis od wymienienia poszczególnych elementów, z których składają się carporty? Według orzecznictwa sądów administracyjnych podstawowe cechy to:

– fundamenty,

– dach,

– brak ścian,

– posadowienie na słupach.

Same konstrukcje mogą być wykonane z metalu, najczęściej ze stali lub aluminium. Zdarza się jednak, że wykorzystywane jest drewno, które mimo wszystko nie jest tak trwałe i bezpieczne.

Jakie są zalety carportów fotowoltaicznych?

Carporty fotowoltaiczne mają wiele zalet, wśród atutów wiat fotowoltaicznych można wymienić:

– oszczędność energii i obniżenie rachunków za prąd,

– pozytywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie śladu węglowego,

– wszechstronność wynikającą z faktu, że carporty sprawdzą się zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i budynkach komercyjnych,

– ochrona samochodów, czy różnych sprzętów,

– zwiększenie wartości nieruchomości, ponieważ budynki z panelami fotowoltaicznymi mają większą wartość rynkową.

Jak poprawić wydajność wiaty fotowoltaicznej?

Podstawowym elementem wpływającym na wydajność fotowoltaiki, w tym carportów fotowoltaicznych jest falownik, który zmienia prąd stały produkowany przez panele na przemienny, który jest wykorzystywany w warunkach domowych. Jeśli ta część zostanie dobrana odpowiednio, może rozwiązać istotne problemy, który oddziałują na efektywność instalacji.

Jedną z usterek jest wyłączanie się falownika, co może przypominać awarię całego systemu. Taka sytuacja wynika z przeciążenia sieci. Jak jej zapobiegać? Jednym z rozwiązań jest montaż inwertera w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Jeśli lokalne warunki tego wymagają, rozważ zastosowanie dodatkowych systemów chłodzących.

Kolejnym problemem jest znacznie poważniejszy przypadek – pożar instalacji. Na szczęście, nowoczesne technologie skutecznie zabezpieczają infrastrukturę przed zapaleniem. Co odpowiada za pożary fotowoltaiki? Przede wszystkim zjawisko łuku elektrycznego, czyli wysokie napięcie lub prąd o dużym natężeniu, który sprawia, że wzrasta emisja energii cieplnej. Nowoczesne falowniki są wyposażone w funkcję AFCI, która umożliwia szybkie wykrycie łuku elektrycznego i odcięcie zasilania.

Na wydajność carportów fotowoltaicznych wpływa także funkcja zapobiegania zjawisku PID, której zadaniem jest wyrównanie ładunku statycznego i optymalizacja uzysków energetycznych. To oddziałuje na zwiększenie żywotności i tym samym wydajności instalacji PV.

Jakie rozwiązania znajdziesz u nas?

W naszej ofercie poza nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu fotowoltaiki montowanej na dachach, czy np. urządzeniami do optymalizacji, znajdziesz także carporty fotowoltaiczne. Możemy zaproponować Ci kilka możliwości, które odpowiadają potrzebom różnych użytkowników. Przykład? Carport typ V. – czym się odznacza? Możemy tu wymienić m.in.:

– dwa stanowiska,

– 15 : 18 szt. modułów PV,

– moc 6,5 : 10,8 kWp ,

– powłokę ochronną z ocynku ogniowego,

– 3 strefę śniegową wytrzymałości konstrukcji,

– możliwość rozbudowy.

Dodatkowo warto wspomnieć o opcjonalnym malowaniu, uszczelnianiu dachu, wykonaniu fundamentów betonowych/wkręcanych i orynnowaniu. Ten model carportu spełnia normy PN-EN 1090 wykonania konstrukcji stalowych, PN-EN 1991 oddziaływania na konstrukcje, PN-EN 1993 projektowania konstrukcji stalowych oraz PN-EN 1461 powłok cynkowych nanoszonych na wyroby stalowe. Zachęcamy także do sprawdzenia innych dostępnych propozycji z zakresu wiat fotowoltaicznych.

Facebook
LinkedIn
Newsletter Lumel PV!
Bądź na bieżąco z zieloną energią!