Kafarowanie to prace wykonywane przy użyciu kafara czyli urządzenia budowlanego przeznaczonego do wbijania pionowych pali w ziemię lub w dno zbiornika wodnego. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w szczególności na grząskich i niedostatecznie stabilnych gruntach. Kafarowanie wymaga więc profesjonalnego sprzętu budowlanego i doświadczonej ekipy. Na rynku są firmy, dla których usługi kafarowania stanowią jedną z oferowanych działalności.
Dzięki kafarowaniu pale umieszcza się w gruncie w celu odpowiedniego przygotowania fundamentów pod daną konstrukcję, w tym również tą umieszczoną pod ziemią. W zależności od rodzaju pali, mogą być one także wzmocnieniem dla budowanych dróg lub dla farm fotowoltaicznych. Kafarowanie jest bardzo ważne, gdyż niejednokrotnie grunt, na którym powstaje dana konstrukcja, cechuje się niewielką gęstością oraz słabą wytrzymałością. Przez to nie jest on w stanie samodzielnie unieść ciężaru konstrukcji. Ma to szczególne znaczenie we wspomnianych instalacjach PV.
Do przeprowadzania instalacji systemów fotowoltaicznych i innych, które wymagają wbicia pionowych pali w grunt, stosowane jest specjalistyczne urządzenie zwane kafarem.
Jego działanie obejmuje m.in. następujące usługi kafarowania:
Kafar, przy użyciu którego przeprowadzamy wyżej wymienione prace, przeznaczony jest do wbijania profili o określonej maksymalnej długości np.: 4200 mm. Sprzęt wyposażony jest w automatyczny system samopoziomujący oraz w chwytak do wyciągania pali. To zaawansowane technologicznie i niezwykle efektywne urządzenie sprawia, że prace przeprowadzane przy jego użyciu odznaczają się solidnością, trwałością i niezawodnością. Kafar dedykowany do farm fotowoltaicznych ma określone natężenie dźwięku np.: 117 dB, wykonuje określoną liczbę uderzeń, np.: 530- 1150 uderzeń na minutę. Do obsługi dużego gabarytowo urządzenia jakim jest kafar potrzeba specjalistycznej wiedzy.
Głównym jego elementem jest masywny ciężar (baba), służący do podbijania wbijanego w grunt pala. Na rynku dostępne są kafary naziemne, które najczęściej posiadają podwozie gąsienicowe, jak i nawodne – montowane na statku wodnym. Obecnie wykonuje się prace głównie przy użyciu kafara pneumatycznego. Aby kafar mógł należycie funkcjonować, koniecznym jest dostarczenie do baby sprężonego powietrza. Baba wykonuje ruch w górę i w dół na stosunkowo krótkim odcinku, mierzącym od kilku do kilkunastu centymetrów. Jego długość jest ściśle powiązana z masą baby, która waha się od kilkudziesięciu kilogramów, do nawet kilkudziesięciu ton. W przypadku częstotliwości uderzeń w główkę wbijanego pala – szacuje się ją na kilka do kilkunastu uderzeń na minutę. Kafarowanie może być również wykonywane z odchyleniem od pionu, które najczęściej nie przekracza kilkunastu stopni.
Kafarowanie – jak wspomnieliśmy – dotyczy budowy farm fotowoltaicznych. Tego typu instalacje PV składają się z odpowiedniej konstrukcji. Aby cała infrastruktura mogła być w pełni stabilna i nie uległa zniszczeniu przy zaistnieniu niekorzystnych warunków pogodowych np.: w postaci silnego wiatru czy niestabilnego podłoża spowodowanego nadmiernym nasiąkaniem, powinna być ona odpowiednio wzmocniona. W tej sytuacji właśnie niezbędne okaże się kafarowanie wykonane przez profesjonalną firmę.
Przeczytaj również inne wpisy blogowe oraz zobacz produkty:
fotowoltaika@lumel.com.pl