Wiata fotowoltaiczna

Wiata fotowoltaiczna - konstrukcja

Wiata fotowoltaiczna w zależności od konstrukcji może służyć między innymi do celów rekreacyjnych w okresie letnim, jednak najczęściej służy jako tak zwany carport, czyli zadaszone miejsce do pozostawienia pojazdu, gdzie chroniony jest on przed słońcem oraz opadami atmosferycznymi i który jednocześnie pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. W obu przypadkach niezbędne jest stworzenie konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, która będzie wytrzymała i pozwalała na zainstalowanie paneli PV tak, aby były one mocno usadowione i jednocześnie zapewniały wydajne pozyskiwanie energii pochodzącej ze słońca.

Rodzaje konstrukcji wiaty pod panele fotowoltaiczne

Garaże PV cieszą się wśród konsumentów coraz większym zainteresowaniem, co nie dziwi z uwagi na fakt, że pełnią one dwojakie funkcje, o których wspomnieliśmy powyżej. Wśród najczęściej stosowanych konstrukcji wiaty pod panele fotowoltaiczne wymienia się głównie te wykonane ze stali. Wyróżnia je wysoka odporność na warunki atmosferyczne, ale także pod względem mechanicznym. Idealnie pasują do nowoczesnych obejść wokół domu.

Dotyczy to także aluminiowych konstrukcji carportów, jednak poszczególne elementy są znacznie lżejsze od stalowych. Powszechne zastosowanie znajdują także konstrukcje wiat solarnych wykonanych z drewna, które są bardzo wytrzymałe, nie rzucają się zbytnio w oczy i doskonale pasują do wielu ogrodów. Wymagają one jednak impregnacji, aby zachowały swoją funkcjonalność na długi czas.

Zasady montażu konstrukcji fotowoltaicznych wiat

Wielu producentów oferuje gotowe konstrukcje wiat solarnych, dzięki czemu montaż można przeprowadzić samodzielnie w odpowiednio przygotowanym miejscu. Podstawą jest tutaj właściwe zamocowanie słupów, na przykład betonując je w gruncie lub mocując do specjalnych stóp fundamentowych. Gwarantuje to stabilność całej konstrukcji, jak i to, że podczas silnego wiatru całość będzie stabilna.

W drugim przypadku niezbędne jest wytyczenie punktów mocowania słupów, a następnie wywiercenie odpowiednich otworów dla kotew i zamocowanie utwierdzenia słupa. Podobnie postępujemy w pierwszym przypadku, jednak przygotowujemy także wykopy pod stopy, dodając jednocześnie suchego betonu. Następnym krokiem jest usztywnienie podstawy konstrukcji pod wiatę fotowoltaiczną i wylanie betonu. Po jego związaniu można instalować kolejne elementy. Oczywiście na każdym etapie konieczne jest używanie poziomnicy, aby mieć pewność, że każdy słup ma odpowiedni pion.

W dalszej kolejności do obu sąsiadujących ze sobą słupów mocuje się rygle, a pomiędzy nimi a każdym ze słupów stężenia, rozkładające siły na oba elementy. Następnie do rygli mocuje się za pomocą śrub płatwie podłużne i całość wzmacnia zaciskami. Tak przygotowana konstrukcja carportu gotowa jest do mocowania paneli, które uprzednio należy zainstalować na szynach, wykorzystując odpowiednie zaciski. Do zamocowania paneli fotowoltaicznych na płatwiach wykorzystuje się z kolei zaciski środkowe.