Magazyn energii 100 kWh

Magazyn energii 100 kWh – propozycja dla firm dla celów redukcji kosztów operacyjnych

W obecnym czasie przedsiębiorstwa dążą do redukcji swoich kosztów operacyjnych. W ostatnich latach szczególnie koszty energii elektrycznej stanowią coraz większe obciążenie dla rentowności danej firmy. Dodatkowo firmy, najczęściej przemysłowe, muszą sprostać dodatkowym opłatom związanym z wykorzystaniem energii pierwotnej. Dlatego też coraz więcej podmiotów gospodarczych inwestuje w farmy fotowoltaiczne, duże instalacje PV oraz magazyny energii. Instalacja fotowoltaiczna o dużej mocy może zasilić procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie, magazyn energii natomiast może stać się doskonałym narzędziem do przechwytywania nadwyżek energii oraz redukcji opłaty mocowej poprzez wypłaszczenie zużycia prądu.

Farmy i duże instalacje fotowoltaiczne mogą działać w systemie odsprzedaży nadwyżek do sieci całkowicie poza siecią lub też w powszechnym systemie hybrydowym. Nadwyżki energii mogą być odprowadzane do sieci, ale równie dobrze gromadzone w magazynach energii. Dla farm fotowoltaicznych polecane są duże pojemnościowo magazyny energii 100 kWh lub nawet większe. Pozwalają one na podłączenie systemu farmy fotowoltaicznej, także tej w innowacyjnej instalacji hybrydowej. Efektywność inwestycji w farmę, a tym samym jej stopa zwrotu z inwestycji znacząco wzrastają na korzyść inwestora. Należy również pamiętać, że magazyn energii może stać się koniecznością, gdy takie zalecenie otrzymamy w wydanych warunkach przyłączeniowych przez operatora sieci energetycznej. Również w przypadku, gdy te same warunki przyłączeniowe nie będą przewidywały wysyłania nadwyżek energii do sieci zewnętrznej, magazyn energii o pojemności min 100 kWh „uratuje” nam dziesiątki tysięcy złotych w przechwyconych nadwyżkach energii z fotowoltaiki.

Zalety magazynu energii 100 kWh

Ostatnie rozwiązania technologiczne znacząco usprawniły magazyny energii. Najnowocześniejsze magazyny energii o pojemności 100 kWh są tworzone więc z myślą o wykorzystywaniu ich w sposób ciągły w różnego typu firmach i zakładach produkcyjnych oraz jako element uzupełniający farmy fotowoltaiczne. Poniżej zamieściliśmy listę korzyści z montażu magazynu energii 100 kWh:

  • Autokonsumpcja energii elektrycznej z fotowoltaiki – magazyny energii to doskonałe rozwiązanie dla zwiększenia poziomu autokonsumpcji w danym przedsiębiorstwie. Dzięki tego typom magazynom możliwa jest lepsza optymalizacja wykorzystania energii wytwarzanej przez OZE. To z kolei przekłada się na mniejsze uzależnienie się od energii z sieci zewnętrznej, także jej ceny.
  • Redukcja kosztów energii oraz wykorzystanie arbitrażu cenowego – obniżenie rachunków za energię elektryczną, to nie tylko efekt większego wykorzystania darmowej energii z fotowoltaiki, czy potencjalna redukcja opłaty mocowej. Dzięki magazynowi energii możemy również czerpać profity z arbitrażu cenowego. Procedura ta polega na gromadzeniu energii, kiedy jest ona najtańsza oraz odsprzedaży zgromadzonej energii w okresach, kiedy jej cena jednostkowa jest relatywnie wysoka.
  • Dodatkowe źródło zasilania – magazyny energii o pojemności 100 kWh również są opcją rezerwowego zasilania. Natomiast należy pamiętać, że w takim wypadku magazyn energii musi być wyposażony w dodatkową rozdzielnicę z automatyką. Dodatkowo trzeba mieć także na uwadze ograniczenia przesyłu energii, jakie posiada falownik hybrydowy. Natomiast taki magazyn energii może być doskonałym potrzymaniem UPSów dla krytycznych serwerów w danej firmie w sytuacji przeciągających się przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci zewnętrznej.
  • Skalowalność magazynu – każdy magazyn energii 100 kWh może zostać rozbudowany o kolejne moduły do pojemności aż 400 kWh przy jednym falowniku hybrydowym o mocy 50 kW. Dzięki równoległemu połączeniu może być to wykonane w dowolnym czasie bez straty parametrów nowszych modułów bateryjnych.
  • Intuicyjne sterowanie oraz bezobsługowa praca – rozbudowane funkcjonalności platformy do monitoringu pracy magazynu energii pozwalają na skonfigurowanie jego pracy według indywidualnej specyfiki danego przedsiębiorstwa. Następnie już cała praca i magazynowanie energii dzieje się sposób automatyczny i nie wymaga obsługi przez użytkownika.

Czym charakteryzują się magazyny energii 100 kWh?

Rozwój technologii w obszarze magazynów energii spowodował znaczące podniesienie ich walorów użytkowych. Magazyny energii o pojemności 100 kWh wyróżnia przede wszystkim:

  • Pojemność – to jednostka o bardzo dużej pojemności, przez co jest polecana firmom, które posiadają małe lub duże elektrownie fotowoltaiczne albo farmy produkujące energię na swój własny użytek. Natomiast należy pamiętać, że każdy magazyn energii, aby wydłużyć swoją żywotność 10% swojej pomności zawsze przeznacza na to, aby nie był do końca rozładowany.
  • Technologia – nowoczesne magazyny energii wykorzystujące litowo-jonowe akumulatory, w tym baterie LiFePO4. Cechuje je długa żywotność (6 tys. pełnych cykli ładowania, a najnowsze rozwiązania oferują nawet 10 000 cykli ładowania),
  • Bezpieczeństwo i wysoka efektywnością energetyczna, co oznacza, że tracą minimalną ilość energii podczas procesu magazynowania oraz posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami;
  • Wysoka sprawność – czyli zdolność jednostki do przekształcenia i magazynowania energii bez większych strat. Przy bardzo dobrych jakościowo magazynach energii 100kWh parametr osiąga poziom 90-95%.
  • Integracja z infrastrukturą – magazyn energii 100kW powinien idealnie wkomponować się w istniejącą infrastrukturę energetyczną oraz współpracować z Twoją instalacją fotowoltaiczną i systemem zarządzania energią.

Na ile wystarcza magazyn energii 100 kWh?

Wielu inwestorów zastanawia się ile tak naprawdę „wytrzyma” magazyn energii 100 kWh. Tutaj odpowiedź niestety jest jedna: „to zależy”. To wszystko zależy od specyfiki danej firmy i energochłonności urządzeń będących na jej wyposażeniu. Oczywiście nominalnie bardzo prosto jest wyliczyć przez ile czasu magazyn energii jest w stanie dostarczać energię z baterii:

  • Dla przykładu zakładając, że maszyny w firmie pobierają łącznie 10 kW mocy, jednostka o pojemności 100 kWh będzie w stanie zasilać je przez około 10 godzin (100 kWh / 10 kW = 10 h).

Warto jednak pamiętać, o tym, że ilość oddawanych kilowatów oraz czas jest uwarunkowany możliwościami technicznymi danego magazynu. Tak samo pod kątem ładowania i rozładowania. Gdzie ładowanie może trwać dłużej. Należy również pamiętać, że magazyn energii nie odda od razu całych 100 kWh ponieważ uszkodziłoby to baterię akumulatorów.  

Magazyn energii 100 kWh w ofercie LUMEL

Falownik hybrydowy 50 kW i magazyn energii 100 kWh

W naszej ofercie posiadamy zintegrowane magazyny energii o pojemności 100 kWh zintegrowane z falownikiem hybrydowym 50 kW marki KStar.  Jest to bezpieczna i niezawodna konstrukcja z podwójnym systemem przeciwpożarowym opartym o zasadę redundancji. Jednostka składa się z takich elementów jak: akumulator, system dystrybucji, klimatyzaor, przełącznik EPO, system EMS, PCS. Poniżej prezentujemy parametry techniczne magazynu energii 100 kWh marki KStar:

  • Typ akumulatora: LFP
  • Pojemność modułu akumulatora: 5,12kWh
  • Liczba modułów: 10 x 2
  • Całkowita pojemność akumulatora: 102,4 kWh
  • Napięcie nominalne: 512V
  • Szybkość ładowanie/ rozładowania: Maks. 0,5 st C.
  • DoD: 90%
  • Wymiary (szer. x gł. x wys.): 1100x1100x2380 mm

Należy również pamiętać, że waga urządzenia to 1500 kg. Cały magazyn może zostać zainstalowany na zewnątrz (posiada IP54 oraz zabezpieczenie antykorozyjne C4). Magazyn energii KStar spełnia normy IEC62619-2017; UN38,3, IEC61000-6-2/4.

Jak dobrać magazyn energii - 100 kWh lub większy ?

Planując wyposażenie swojej instalacji fotowoltaicznej w magazyn energii należy pamiętać o kilku kluczowych parametrach. Aby dobrać właściwe magazyn energii oraz wymagany osprzęt elektryczny najlepiej skonsultować się ze specjalistą firmy LUMEL. Podczas wspólnej rozmowy zostaną omówione takiej zagadnienia jak:

  • Pojemność – jaka moc baterii jest wymagana i jak będzie zarządzana energia elektryczna w firmie.
  • Technologia – w tym przypadku należy wziąć pod uwagę typ zastosowanych baterii, ich umiejscowienie oraz sposób komunikacji z pozostałymi urządzenia.
  • Bezpieczeństwo – dobranie odpowiednich zabezpieczeń elektrycznych oraz zweryfikowanie potencjalnej konieczności modernizacji rozdzielni głównej.
 

Podsumowanie - opłacalność magazynu energii o pojemności 100 kWh

Z pewnością inwestycja w magazyn energii się zwróci. Zmienną jest czas w którym dana jednostka osiągnie swoją stopę zwrotu.  Największą rentowność osiągną magazyny energii, które będą optymalnie dobrane zarówno do istniejącej instalacji fotowoltaicznej, jak i warunków przyłączeniowych oraz będą na bieżąco wykorzystywane w procesie optymalizacji energii. Oczywiście korzyści będą jeszcze większe, gdy omawiany magazyn energii 100 kWh zostanie wyposażony w rozdzielnię zasilania rezerwowego i będzie mógł dostarczyć prąd do krytycznych systemów w danej firmie. Natomiast należy pamiętać, że kluczem do powodzenia całej inwestycji jest określenie zapotrzebowania i warunków technicznych z profesjonalistą z tej dziedziny.