W obecnym czasie przedsiębiorstwa dążą do redukcji swoich kosztów operacyjnych. W ostatnich latach szczególnie koszty energii elektrycznej stanowią coraz większe obciążenie dla rentowności danej firmy. Dodatkowo firmy, najczęściej przemysłowe, muszą sprostać dodatkowym opłatom związanym z wykorzystaniem energii pierwotnej. Dlatego też coraz więcej podmiotów gospodarczych inwestuje w farmy fotowoltaiczne, duże instalacje PV oraz magazyny energii. Instalacja fotowoltaiczna o dużej mocy może zasilić procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie, magazyn energii natomiast może stać się doskonałym narzędziem do przechwytywania nadwyżek energii oraz redukcji opłaty mocowej poprzez wypłaszczenie zużycia prądu.
Farmy i duże instalacje fotowoltaiczne mogą działać w systemie odsprzedaży nadwyżek do sieci całkowicie poza siecią lub też w powszechnym systemie hybrydowym. Nadwyżki energii mogą być odprowadzane do sieci, ale równie dobrze gromadzone w magazynach energii. Dla farm fotowoltaicznych polecane są duże pojemnościowo magazyny energii 100 kWh lub nawet większe. Pozwalają one na podłączenie systemu farmy fotowoltaicznej, także tej w innowacyjnej instalacji hybrydowej. Efektywność inwestycji w farmę, a tym samym jej stopa zwrotu z inwestycji znacząco wzrastają na korzyść inwestora. Należy również pamiętać, że magazyn energii może stać się koniecznością, gdy takie zalecenie otrzymamy w wydanych warunkach przyłączeniowych przez operatora sieci energetycznej. Również w przypadku, gdy te same warunki przyłączeniowe nie będą przewidywały wysyłania nadwyżek energii do sieci zewnętrznej, magazyn energii o pojemności min 100 kWh „uratuje” nam dziesiątki tysięcy złotych w przechwyconych nadwyżkach energii z fotowoltaiki.
Ostatnie rozwiązania technologiczne znacząco usprawniły magazyny energii. Najnowocześniejsze magazyny energii o pojemności 100 kWh są tworzone więc z myślą o wykorzystywaniu ich w sposób ciągły w różnego typu firmach i zakładach produkcyjnych oraz jako element uzupełniający farmy fotowoltaiczne. Poniżej zamieściliśmy listę korzyści z montażu magazynu energii 100 kWh:
Rozwój technologii w obszarze magazynów energii spowodował znaczące podniesienie ich walorów użytkowych. Magazyny energii o pojemności 100 kWh wyróżnia przede wszystkim:
Wielu inwestorów zastanawia się ile tak naprawdę „wytrzyma” magazyn energii 100 kWh. Tutaj odpowiedź niestety jest jedna: „to zależy”. To wszystko zależy od specyfiki danej firmy i energochłonności urządzeń będących na jej wyposażeniu. Oczywiście nominalnie bardzo prosto jest wyliczyć przez ile czasu magazyn energii jest w stanie dostarczać energię z baterii:
Warto jednak pamiętać, o tym, że ilość oddawanych kilowatów oraz czas jest uwarunkowany możliwościami technicznymi danego magazynu. Tak samo pod kątem ładowania i rozładowania. Gdzie ładowanie może trwać dłużej. Należy również pamiętać, że magazyn energii nie odda od razu całych 100 kWh ponieważ uszkodziłoby to baterię akumulatorów.
W naszej ofercie posiadamy zintegrowane magazyny energii o pojemności 100 kWh zintegrowane z falownikiem hybrydowym 50 kW marki KStar. Jest to bezpieczna i niezawodna konstrukcja z podwójnym systemem przeciwpożarowym opartym o zasadę redundancji. Jednostka składa się z takich elementów jak: akumulator, system dystrybucji, klimatyzaor, przełącznik EPO, system EMS, PCS. Poniżej prezentujemy parametry techniczne magazynu energii 100 kWh marki KStar:
Należy również pamiętać, że waga urządzenia to 1500 kg. Cały magazyn może zostać zainstalowany na zewnątrz (posiada IP54 oraz zabezpieczenie antykorozyjne C4). Magazyn energii KStar spełnia normy IEC62619-2017; UN38,3, IEC61000-6-2/4.
Planując wyposażenie swojej instalacji fotowoltaicznej w magazyn energii należy pamiętać o kilku kluczowych parametrach. Aby dobrać właściwe magazyn energii oraz wymagany osprzęt elektryczny najlepiej skonsultować się ze specjalistą firmy LUMEL. Podczas wspólnej rozmowy zostaną omówione takiej zagadnienia jak:
Z pewnością inwestycja w magazyn energii się zwróci. Zmienną jest czas w którym dana jednostka osiągnie swoją stopę zwrotu. Największą rentowność osiągną magazyny energii, które będą optymalnie dobrane zarówno do istniejącej instalacji fotowoltaicznej, jak i warunków przyłączeniowych oraz będą na bieżąco wykorzystywane w procesie optymalizacji energii. Oczywiście korzyści będą jeszcze większe, gdy omawiany magazyn energii 100 kWh zostanie wyposażony w rozdzielnię zasilania rezerwowego i będzie mógł dostarczyć prąd do krytycznych systemów w danej firmie. Natomiast należy pamiętać, że kluczem do powodzenia całej inwestycji jest określenie zapotrzebowania i warunków technicznych z profesjonalistą z tej dziedziny.
Zobacz również przykładowe produkty oraz wpisy poradnikowe:
fotowoltaika@lumel.com.pl