Rządowe strategia niezależności energetycznej w dużej mierze opiera się na odnawialnych źródłach energii, które dodatkowo eliminują ślad węglowy. Z tego powodu też funkcjonują liczne programy wsparcia dla inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Dotacje głównie prowadzone przez NFOŚGiW oraz władze samorządowe są skierowane dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstwa oraz osób prowadzących działalność rolniczą.
Dzięki uruchomionym dofinansowaniom okres zwrotu z inwestycji skraca się o 2-3 lat. Natomiast refundacji podlega zarówno montaż fotowoltaiki, jak i zakup komponentów do jej zbudowania. Co więcej, należy pamiętać, o tym że w większości programów początkowo to inwestor pokrywa koszty zrealizowania inwestycji, a dopiero później może ubiegać o zwrot pieniędzy. Tutaj również należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas rozpatrzenie wniosków i wypłata pieniędzy może potrwać do kilku miesięcy. Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku niektórych programów, wnioski o dotację trzeba złożyć przed rozpoczęciem inwestycji.
Uzupełnienie wniosków o dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę może okazać dosyć złożonym procesem. Dlatego nasi specjaliści pomogą nie tylko zorganizować wszystkie niezbędne dokumenty, ale również wesprą w uzupełnienie odpowiednich formularzy. Natomiast z pewnością po stronie beneficjenta będzie konieczność rejestracji w serwisie ePUAP lub posiadania podpisu kwalifikowanego oraz posiadanie konta w systemie generowanie wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW. Poniżej przedstawiamy listę podstawowych dokumentów, które należy skompletować do ubiegania się o dofinansowania:
fotowoltaika@lumel.com.pl