Kredyt ekologiczny to możliwość sfinansowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną lub/i inną formę zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Jeżeli dany podmiot spełnia kryteria naboru, a następnie prawidłowo rozliczy inwestycję w teorii może otrzymać bezzwrotne dofinansowanie do kredytu ekologicznego od BGK do wysokości 80%.
Natomiast w praktyce premia ekologiczna przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego osiąga maksymalnie wartości, które są uzależnione od danego regionu. Poziomy najczęściej przyznawanych dotacji są zamieszczone na grafice z lewej strony. Kredyt ekologiczny jest częścią programu FENG, którego jednym z głównych celów jest zmniejszenie wykorzystania energii pierwotnej w przedsiębiorstwach. Należy pamiętać, że sfinansowanie nowych maszych i urządzeń o mniejszym poborze energii również wpisuje się w wspomniane cele programu.
Skorzystanie z kredytu ekologicznego jest możliwe dla przedsiębiorstw, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski, potwierdzoną wpisem do rejestru CEDIG lub KRS i spełniające kryteria mikro, małego, średniego przedsiębiorstwa lub small mid caps oraz mid caps zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2024. Oczywiście warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu ekologicznego jest posiadanie zdolności kredytowej. Należy również pamiętać, że podmioty gospodarcze, w których 25% lub więcej kapitału lub praw głosu kontroluje bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie, co najmniej jeden organ publiczny nie mogą skorzystać z formy wsparcia, jakim jest kredyt ekologiczny.
Poniżej prezentujemy sektorów przedsiębiorstw, które są objęte dotacją:
Do złożenia wniosku dany podmiot gospodarczy będzie również potrzebował promesę kredytu ekologicznego lub warunkową umowę kredytu ekologicznego z banku kredytującego. Dodatkowo cała inwestycja musi zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego. Będzie to podstawa do oszacowania efektywności i uzasadnienie potrzeby całego procesu modernizacji energetycznej firmy. Warunkiem otrzymania dotacji z BGK będzie osiągnięcie oszczędności energii pierwotnej na poziomie min. 30% w odniesieniu do obecnych danych.
Na samym początku należy podkreślić, że udział kredytu ekologicznego w całej inwestycji może stanowić aż do 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Natomiast sama kwota kredytu jest uzależniona od zdolności kredytowej oraz potrzeb danej firmy. Kredyt jest udzielany wyłącznie w złotówkach. Okres kredytowania jest uzależniony od czasu realizacji inwestycji oraz karencji w spłacie. Poniżej prezentujemy listę inwestycji, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej danego podmiotu gospodarczego poprzez modernizację infrastruktury:
Największą korzyścią zaciągnięcia kredytu ekologicznego w porównaniu do zwykłych kredytów gotówkowych, czy hipotecznych jest relatywnie niższe oprocentowanie oraz przede wszystkim otrzymanie bezzwrotnej dotacji z BGK na spłatę zobowiązania. Dodatkowo tak, jak już wspomnieliśmy nie jest wymagany żaden wkład własny. To powoduje, że w relatywnie tani sposób, bez angażowania własnego kapitały firmy mogą zmodernizować swoją infrastrukturę i obniżyć koszty prowadzonej działalności. Uzyskanie kredytu hipotecznego jest możliwe poprzez komercyjny bank, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pragniemy podkreślić, że nasi klienci mogą liczyć na 100% wsparcie przy organizacji dokumentacji wymaganej do kredytu ekologicznego. Poniżej zamieściliśmy terminy naborów do kredytu ekologicznego:
Omowiany przez nas kredyt ekologiczny jest udzielany w ramach europejskiego programu operacyjnego FENG. Dokładnie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarski, Priorytet 3. Zazielenienie przedsiębiorstw, Działanie 3.01 Kredyt Ekologiczny. Instytucją, która zarządza całym dofinansowaniem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. FENG jest przewidziany na lata 2021-2027 i stanowi kontynuację takich programów jak Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Cele Programu FENG to:
Program składa się z czterech priorytetów:
Do skorzystania z większości dofinansowań z programów europejskich będzie konieczne przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej. Audyt energetyczny jest wykonywany przez osobę uprawnioną oraz ma na celu zbadanie kompleksowego obrazu obecnej wydajności energetycznej danej firmy. Raport z audytu identyfikuje konkretne obszary, które wymagają modernizacji. Następnie jest przygotowywany plan likwidacji nieefektywnych obszarów i zwiększenia sprawności energetycznej danego przedsiębiorstwa. W tym miejscu jeszcze raz przypomnijmy, że warunkiem uzyskania dotacji w ramach kredytu ekologicznego jest obniżenie zużycia energii pierwotnej o min 30%. Taka również informacja musi się znaleźć w opracowaniu planu modernizacji infrastruktury przedsiębiorstwa na podstawie raportu z audytu efektywności energetycznej.
Firmy poszukujące relatywnie tanich sposobów modernizacji swojej infrastruktury powinny jak najbardziej skorzystać z kredytu ekologicznego. Tak jak pisaliśmy wyżej dzięki tej bezzwrotnej dotacji nie tylko obniżymy koszty inwestycji (co zwiększy stopę zwrotu z inwestycji), ale musi angażować swojego kapitału w proces realizacji zakładanej modernizacji. Istotną zaletą kredytu ekologicznego jest również możliwość połączenia np. inwestycji w fotowoltaikę, która będzie produkowałą czystą energię z magazynem energii oraz np. wymianą oświetlenia lub wdrożeniem systemu pomiarowego dla maszyn przemysłowych. Zapraszamy do kontaktu z specjalistami LUMEL, którzy udzielą wszelkich potrzebnych informacji oraz sprawdzą czy dana firma nie jest sektorowo wykluczona z omawianej dotacji.
fotowoltaika@lumel.com.pl