Carporty fotowoltaiczne zyskują obecnie na dużej popularności z uwagi na fakt dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii elektrycznej, w tym przypadku ze źródeł odnawialnych. Czym one tak naprawdę są? Stanowią one formę wiatr chroniących pojazdy o różnych gabarytach, które jednocześnie umożliwiają produkcję energii z promieniowania słonecznego. W poniższym wpisie prezentujemy, z jakich elementów składają się solarne carporty, zatem zachęcamy do lektury.
Budowa carportu bardzo przypomina klasyczne wiaty garażowe, służące do parkowania samochodów. Zasadniczo elementy tworzące fotowoltaiczne carporty dzieli się na części konstrukcyjne oraz części odpowiadające za pozyskiwanie energii słonecznej. Dzięki temu pozwalają one osłonić pojazdy, w tym samochody, a nawet kampery oraz przyczepy przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, głównie opadami śniegu, deszczu oraz gradu. Osłaniają one także pojazdy przed bezpośrednią ekspozycją na działanie słońca, które zamiast tego wykorzystywane jest do produkcji energii.
Podstawą każdego fotowoltaicznego carportu jest ich szkielet – tworzą go słupy poddane palowaniu, czyli kotwiczeniu ich w gruncie., które są elementami nośnymi dla pozostałych elementów. Do nich przyczepiane są belki pod odpowiednim kątem, które to z kolei stanowią stelaż pod płatwie dla modułów fotowoltaicznych. W zależności od wariantu oferowanego przez producenta, taka konstrukcja może być dostosowana dla jednego pojazdu, ale także 2, 4, 10, czy znacznie więcej w zależności od wymagań danego klienta. Wspomniane komponenty carportów fotowoltaicznych powstają przeważnie z aluminium oraz stali odpornej na korodowanie, dzięki temu takie wiaty zyskują wytrzymałość na bardzo długi czas.
Sercem każdego solarnego carportu są moduły fotowoltaiczne – firma Lumel oferuje panele w technologii N-Type, TopCon, Bifacial.Obecność paneli fotowoltaicznych na dachu carportów pozwala na pozyskiwanie energii wprost ze słońca – konstrukcja wiaty eksponuje moduły pod odpowiednim kątem, co pozwala na ich doskonałe pozycjonowanie względem światła słonecznego. Wraz ze wspomnianymi elementami wchodzącymi w skład fotowoltaicznych carportów współpracuje także inwenter, który jest niezbędnym elementem całego układu. Odpowiada on bowiem za przetwarzanie energii z prądu stałego na naprzemienny. W ten sposób energia staje się przetworzona do postaci, z której będą mogły korzystać urządzenia czy pojazdy elektryczne. Oczywiście całość połączona jest odpowiednimi przewodami tak, aby produkcja energii była wydajna, a jej wykorzystanie niezwykle proste.
Przeczytaj również inne wpisy dotyczące car-portów i zobacz wybrane produkty:
fotowoltaika@lumel.com.pl