Mikroinwertery inaczej zwane mikrofalownikami to inwertery ale mniejszych rozmiarów.Od klasycznych inwerterów rozróżnia je przede wszystkim wielkość i ciężar. Są mniejsze i lżejsze. Klasyczny inwerter ma zazwyczaj około 50-60 cm długości dłuższego boku i wagę nawet do 20 kg. Mikroinwertery charakteryzują się znacznie mniejszymi wymiarami i wagą – mają ok. 20-30 cm wysokości i ważą zwykle ok. 1 kg.
To co kolejno wyróżnia mikroinwertery od klasycznych falowników to ilość obsługiwanych modułów. Duże falowniki obsługują i zarządzają pracą od kilkunastu do kilkudziesięciu modułów, podczas gdy mikrofalownik obsługuje od 1 do 4 modułów. Mikroinwertery to także mniejsze napięcie i niższa moc, do kilkaset Wat. Spowodowane jest to obsługą mniejszej ilości modułów. Maksymalne napięcie wejściowe mikrofalownika to ok. 60V, standardowy dla porównania ma 1000V.
Najczęściej zamontowane są tuż przy module lub też pod nim. Są one połączone z modułami PV równolegle. To także odróżnia je od klasycznych inwerterów.
Moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały (DC), który musi zostać przetworzony na prąd zmienny (AC) o określonych parametrach – tym zadaniem zajmują się właśnie mikrofalowniki. Dotyczą one mikroinstalacji czyli instalacji o mocy do 50kWp. Stosuje się wówczas jeden falownik, który jest dopasowany do liczby modułów i ich podziału na poszczególne obwody (sekcje). Stosuje się falowniki posiadające jedno, dwa lub więcej niezależnych wejść MPPT – jest to o tyle istotne, że w przypadku falownika z dwoma niezależnymi wejściami MPPT moduły fotowoltaiczne możemy montować np. na różnych połaciach dachu i każda sekcja modułów będzie pracortwać niezależnie.
Optymalizatory mocy polecamy w przypadku skomplikowanego dachu i występowania miejsc zacienionych w obszarze instalacji PV, w celu poprawy efektywności i wydajności całej instalacji. Generalnie zarówno mikroinwertery jak i optymalizatory mocy mają na celu zwiększenie efektywności generacji prądu elektrycznego przez panele solarne poprzez zmniejszenie negatywnego wpływu zacienienia paneli czy niejednolitego naświetlenia, np.: z uwagi na konstrukcje dachu.
Optymalizator mocy jest to dodatkowe urządzenie, które jest montowane do każdego modułu lub obsługujące 2 moduły z tą różnicą od mikroinwertera, że dodatkowo musi współpracować z falownikiem sieciowym lub hybrydowym. Mikroinwerter 3-fazowy lub 1-fazowy konwertuje prąd stały (DC) z pojedynczego panelu fotowoltaicznego na prąd przemienny (AC) używany w domu lub sieci elektrycznej. Optymalizator PV natomiast dostosowuje parametry pracy paneli, takie jak prąd i napięcie, w celu maksymalizacji wydajności, ale nie konwertuje prądu jak inwerter. Dzięki temu jest zdecydowanie tańszy niż mikroinwerter, zapewniając przy tym realizację tych samych zadań i celów.
Optymalizatory mocy pozwalają na uzyskanie wyższej ogólnej wydajności systemu fotowoltaicznego, tym samym poprawy wydajności poszczególnych paneli, może przyczynić się do zwiększenia trwałości i żywotności całego systemu PV. Dodatkowo optymalizatory mocy dają możliwość monitorowania pracy każdego panelu i tym samym szybkie wykrycie problemów i awarii. Systemy z optymalizatorami są łatwiejsze w rozbudowie, umożliwiając dodanie nowych paneli bez negatywnego wpływu na wydajność istniejącej instalacji.
Zalety z ich zastosowania można pogrupować następująco:
Zobacz również inne wpisy blogowe, oraz nasze produkty:
fotowoltaika@lumel.com.pl