Jaki podatek dochodowy od farmy fotowoltaicznej?

Jaki podatek dochodowy od farmy fotowoltaicznej? CIT dla wytwórców energii

Farmy fotowoltaiczne to coraz powszechniejsza inwestycja wśród przedsiębiorców. Wymaga ona posiadania prawa własności lub dzierżawy gruntu. Pojawiają się, więc kwestie i wątpliwości w zakresie opodatkowania zarówno gruntu, na której posadowiona jest farma, jak i samej farmy fotowoltaicznej.

W zakresie gruntu pojawia się obowiązek z tytułu podatku od nieruchomości. Tematyka ta uregulowana jest w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019, poz. 1170). Pojawiają się jednak wątpliwości, czy w przypadku pierwotnego sklasyfikowania gruntu jako użytku rolnego, w przypadku jego następnego wykorzystania pod farmę fotowoltaiczną, obowiązuje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych czy może stosowna jest wciąż ustawa o podatku rolnym.

Należy wyraźnie podkreślić, że w orzecznictwie sądowym dominuje interpretacja, że teren nabyty czy też wydzierżawiony pod farmę fotowoltaiczna należy sklasyfikować jednoznacznie, jako użytkowany pod wykonywanie działalności gospodarczej, innej niż działalność rolnicza. Z tego względu grunt pod farmę fotowoltaiczną jest obciążony podatkiem od nieruchomości, ale na bazie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a nie na podstawie ustawy o podatku rolnym.

Jest to sytuacja mniej korzystna, bowiem podatki od użytków rolnych są niższe, niż te bazujące na drugiej, wskazanej ustawie.

Podatek od gruntu pod farmę fotowoltaiczną musi zapłacić właściciel nieruchomości, choć realnie kwotę dostarcza rzeczywisty najemca gruntu. Warto jednak zadbać o to, aby ta kwestia była uregulowana w umowie dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną.

Jaki podatek od nieruchomości w przypadku farmy fotowoltaicznej?

Podatkowi od nieruchomości zgodnie z ustawa podlegają:

  • grunty,
  • budynki i ich części,
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Budynek, jako obiekt budowlany jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach,

Budowla, jako obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem.

Farma fotowoltaiczna nie jest budynkiem. Czy jest to więc budowla? Pojawia się wątpliwość w kwestii klasyfikacji jej konkretnych komponentów, jako budowla albo też jako elementy techniczne. Jeśli w ewidencji środków trwałych zaklasyfikujemy część farmy, która powiązana jest trwale z gruntem, jako budowla, wówczas od tej części należy uiścić podatek. Dlatego też zaleca się indywidualną analizę konstrukcji przez specjalistów.

Ile wynoszą aktualne stawki podatków dochodowych od farmy fotowoltaicznej?

Stawki podatku w zależności od rodzaju nieruchomości określa rada gminy, przy czym stawki maksymalne dla budowli nie mogą być większe, niż maksimum wskazane w ustawie – 2% rocznie wartości budowli. Podstawę opodatkowania budowli stanowi jej wartość początkowa, jako środka trwałego, ewentualnie jej wartość zaktualizowana. Jeśli dana budowla nie jest amortyzowana, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa.

W przypadku przedsiębiorców w roku 2024 stawki podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (w tym od tych pod farmę fotowoltaiczną), bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – nie będą mogły przekroczyć 1,34 zł od 1 m2 powierzchni (w 2023 r. – 1,16 zł).

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn
Newsletter Lumel PV!
Bądź na bieżąco z zieloną energią!