Jak wygląda podłączenie farmy fotowoltaicznej do sieci?
Jak przyłączyć farmę fotowoltaiczną do sieci? Jakie są główne kroki?
Budowa i uruchomienie farmy fotowoltaicznej wymaga obligatoryjnie złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci elektrycznej. Wniosek ten należy złożyć do lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (tzw. OZD), który jest odpowiedzialny za zarządzanie i rozwój siecią energetyczną. Dokument ten należy pozyskać jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.
Każda instalacja fotowoltaiczna co do zasady powinna być przyłączona do sieci elektroenergetycznej. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z warunkami przyłączenia instalacji konkretnego operatora systemu elektroenergetycznego. Mogą one nieznacznie różnic się między sobą, w zależności od operatora. Podmiot zainteresowany przyłączeniem farmy fotowoltaicznej do sieci składa do operatora sieci wniosek o określenie warunków przyłączenia.
Kolejnym krokiem jest uiszczenie zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie do sieci w wysokości 30 zł za każdy kilowat mocy przyłączeniowej określonej we wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Nieuiszczenie zaliczki w terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia. Należy dokonać tego w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Należy również pamiętać, że podłączenie farmy fotowoltaicznej będzie również wymagało uzgodnienia projektu telemechaniki i jej montażu, wpisu do MIOZE oraz zawarcia umów z danym operatorem sieci.
Co powinien zawierać wniosek o przyłączenie farmy do sieci?
Wniosek o wydanie warunków przyłączenia musi zawierać:
- określenie podmiotu ubiegającego się o przyłączenie;
- określeni nieruchomości (obiektu, lokalu),
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu decyzję o warunkach zabudowy;
- dokumenty stanowiące o tytule prawnym do nieruchomości,
Każdy z operatorów sieci może też wymagać przedstawienie dodatkowych dokumentów.
W jakim terminie rozpatrywane są wnioski?
Niezależnie od warunków technicznych danej instalacji warunki przyłączenia wydawane są w okresie od 21 do 150 dni licząc od dnia złożenia wniosku o ich wydanie, a w przypadku źródła o napięciu wyższym niż 1 kV, licząc od dnia wpłaty zaliczki na poczet opłaty przyłączeniowej.
W przypadku komercyjnych farm fotowoltaicznych i farm o mocy powyżej 1MW niezbędna jest koncesja na produkcję i dalszą sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej. Uzyskanie koncesji wymaga złożenia wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Proces ten obejmuje przedstawienie szczegółowego projektu budowlanego farmy fotowoltaicznej, dokumentacji technicznej oraz uzyskanie wcześniej wymienionych pozwoleń administracyjnych i środowiskowych. Koncesja jest niezbędna do legalnej eksploatacji farmy i sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.
Czy OSD może odmówić zgody na przyłączenie farmy fotowoltaicznej do sieci?
Co do zasady OZD ma publicznoprawny obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie do sieci. Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny. Wniosek staje się bezwzględny w realizacji jeśli:
- nie występują bariery ekonomiczne,
- nie występują techniczne trudności przyłączenia do sieci.
Każdorazowo projektując farmę fotowoltaiczną warto zwrócić uwagę na jej lokalizację. Dobrze, gdy znajduje się blisko infrastruktury sieciowej, co oznacza atrakcyjniejsze warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej. Przekłada się to bezpośrednio na koszty budowy oraz opłacalność farmy fotowoltaicznej. Warto więc zadbać, aby lokalizacja farmy fotowoltaicznej była w pobliżu istniejących linii przesyłowych i stacji transformatorowych. Ułatwia to procedury. Rekomenduje się, aby odległość inwestycji w farmę fotowoltaiczną znajdowała się od sieci energetycznej do max. 200 metrów. Konkretne wymogi dotyczące tej odległości mogą się różnić, dlatego przed wyborem lokalizacji, zawsze warto wcześniej t kwestie dobrze zweryfikować.
Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!