Czy wspólnota mieszkaniowa może założyć fotowoltaikę? Warunki w 2024 roku
W ostatnich latach instalacje fotowoltaiczne zyskały na uznaniu ze względu na postępujące ceny energii elektrycznej dostępnej z sieci. Ustawa o odnawialnych źródłach energii wskazuje, że prosumentem, czyli wytwórcą oraz konsumentem wytworzonej z paneli fotowoltaicznych energii może być nie tylko osoba fizyczna, ale także wspólnota mieszkaniowa. Obecnie nie jest to powszechne rozwiązanie w naszym kraju, jednak zyskuje na coraz większej popularności. Wcześniej wytworzona w ten sposób energia mogła być wykorzystana wyłącznie do zasilania infrastruktury wspólnej dla wszystkich mieszkańców. Mowa tutaj przede wszystkim o oświetleniu klatek schodowych, wejścia do bloku, ale także garaży podziemnych, czy piwnic. Zaliczano tutaj również zasilanie wind osobowych, klimatyzacji, wentylacji, a nawet pomp ciepła. Wprowadzona 1 kwietnia 2022 roku nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ustanowiła pojęcie tak zwanego prosumenta zbiorowego, co stanowiło otwartą drogę wspólnotom mieszkaniowym do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, z tą różnicą, że wytworzona energia może być wykorzystana w poszczególnych mieszkaniach, a nie tylko w częściach wspólnych.
Możliwość finansowania fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych
Wprowadzenie pojęcia prosumenta zbiorowego spowodowało możliwość ubiegania się o dofinansowanie do zakupu i montażu takiej instalacji w ramach rządowego programu na poziomie do 50 procent w odniesieniu do nowej instalacji, ale także w przypadku, gdy moc już istniejącej instalacji ma ulec zwiększeniu o przynajmniej 25 procent. Wnioski przyjmuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który prowadzi także lokalne programy, na przykład „Małopolska Pożyczka” na rzecz termomodernizacji budynków wielorodzinnych, czy „Inwestycje, Innowacje, Energetyka dla województwa dolnośląskiego”, wspierające budownictwo mieszkaniowe.
Warto w tym miejscu wskazać, że w przypadku większej liczby prosumentów składających się na prosumenta zbiorowego, niezbędne okazuje się zawarcie odpowiedniej umowy, która reguluje następujące kwestie:
- Procentowy udział w instalacji fotowoltaicznej
- Tytuł prawny dotyczący zastosowanej małej instalacji, czy mikroinstalacji fotowoltaicznej
- Osobę wyznaczoną, jako reprezentanta prosumenta zbiorowego. Taka osoba ma za zadanie reprezentować wszystkich udziałowców przed sprzedawcą energii, czy operatora systemu dystrybucyjnego. Jednocześnie taka osoba odpowiada za zgłoszenie instalacji do odpowiednich organów oraz zawieranie umów w zakresie świadczenia usług energetycznych.
Przykłady zastosowań instalacji fotowoltaicznych przez wspólnoty mieszka-niowe w Polsce
Okazuje się, że w Polsce nie brakuje przykładów wspólnot mieszkaniowych, które na dachach budynków zastosowały instalację fotowoltaiczną. Największą energią fotowoltaiczną w naszym kraju jest Wrocławska Elektrownia Słoneczna, w skład której wchodzi aż 35 budynków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Chociaż projekt rozpoczął się w 2014 roku, to dopiero 2 lata później zainstalowano pierwsze panele PV, których łączna moc ze 153 modułów wynosiła 40 kW. O opłacalności tej inwestycji świadczy fakt, że już po roku od momentu uruchomienia instalacji, rachunki ponoszone w związku z wykorzystaniem energii elektrycznej zmniejszyły się z 16,5 do 1,08 tysiąca złotych. Na podobne rozwiązanie zdecydowała się także spółdzielnia mieszkaniowa „Przylesie” w Sopocie, która od dawna prowadzi działania zmierzające do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. W tym przypadku zastosowano 542 panele PV, których moc wynosi łącznie 137,5 kWp. Pozyskiwaną energią wykorzystuje się głównie do zasilania wind, oświetlenia w części wspólnej oraz hydroforni.
Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!