Czy instalacja fotowoltaiczna 50 kWp jest opłacalna?
Budowa instalacji fotowoltaicznych, w tym o mocy 50 kilowatów jest coraz częściej wykorzystywanym sposobem przez przedsiębiorców na to, aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Znaczne ułatwienie w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii z roku 2019, która przyznała status prosumentów przedsiębiorcom. Mogą oni być zatem odbiorcami energii, którzy z jednej strony produkują energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych, wykorzystują ją do bieżącej działalności przedsiębiorstwa, ale także mogą sprzedawać nadwyżki operatorom na preferencyjnych warunkach.
Ostatnia aktualizacja przepisów co prawda zwiększyła moc mikroinstalacji fotowoltaicznej do 150 kWp, ale i tak pozostał tam pewnien haczyk, który powoduje, że firmy dalej na początku swojej przygody z fotowoltaiką, montują instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kWp.
Instalacje fotowoltaiczne do 150 kilowatów (a precyzyjniej określając kilowatopików) w myśl aktualizacji przepisów są mikroinstalacjami, a na tego typu fotowoltaiki w powszechnej opinii nie potrzebne jest pozwolenie na budowę oraz wydanie warunków przyłączeniowych. Dodatkowo operator OSD ma obowiązek przyłączyć taką mikroinstalację do sieci w ciągu 30 dni. I prawie wszystko się zgadza.
Prawie, ponieważ o ile dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 150 kWp nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, o tyle dalej wymagane jest wydanie warunków przyłączeniowych (często telemechanika) a co za tym idzie operator OSD nie ma obowiązku przyłączenia instalacji fotowoltaicznej w ciągu 30 dni. Dlatego firmy decydują się najpierw wykonać instalację fotowoltaiczną 50 kW, czerpać już z niej pierwsze oszczędność. Natomiast w kolejnym kroku organizować wymaganą dokumentację dla docelowej fotowoltaiki.
Instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kW są również bardzo opłacalne zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw usługowych, takich jak restauracje, hotele, ale także biura i zakłady produkcyjne średniej wielkości. Gdzie fotowoltaika poza zapewnieniem dostaw czystej energii elektrycznej może zastępić gaz w takim obszarze jak grzanie ciepłej wody użytkowej w danym budynku.
Ile energii elektrycznej wytwarza instalacji fotowoltaiczna o mocy 50 kWp?
Szacunki specjalistów LUMEL wskazują, że warunki nasłonecznienia w naszym kraju sięgają 1000 kWh na jeden metr kwadratowy. Dzięki czemu zainstalowane panele fotowoltaicznej o łącznej mocy 50 kWp pozwalają generować energię w zakresie 48 000-50 000 kWh w ciągu całego roku. Natomiast należy pamiętać, że uzyski energii elektrycznej są zawsze uzależnione od warunków panujących na danym budynku, w jego otoczeniu oraz przede wszystkim od zastosowanego systemu fotowoltaicznego. Jednakże wracając do standardowych instalacji, fotowoltaika 50 kWp w pełni zaspokoi potrzeby przedsiębiorstw zużywających energię elektryczną na rocznym poziomie około 42 000 kWh. W przypadku, zwiększymy poziom autokonsumpcji w danej firmie fotowoltaika o mocy 50 kWp może pokryć zapotrzebowanie większe niż 42 000 kWh rocznie.
Ile modułów jest niezbędnych do stworzenia instalacji fotowoltaicznej 50 kWp?
Specjaliści LUMEL wskazują, że do stworzenia instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kilowatów, konieczne będzie wykorzystanie od 106 do nawet 120 modułów PV. Taki rozstrzał liczby paneli wynika z kilku czynników, między innymi sprawczości samych paneli. Im będzie ona większa, tym mniej paneli będzie niezbędnych do wytworzenia określonej jednostki energii, jednak należy mieć także na uwadze, że ich koszt również jest nieco większy.
Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje kwestia lokalnych warunków, gdzie taka instalacja fotowoltaiczna 50 kWp ma być stworzona – wszelkie przeszkody w postaci nierówności, czy lokalnych zacienień mogą wpływać na wydajność całej instalacji i konieczności dobrania większej liczby modułów. Powierzchnia fotowoltaiki 50 kWp jest trudna do oszacowania ze względu na liczbę paneli uzależnionych od wspomnianych powyżej czynników, dlatego warto w tym zakresie skorzystać z pomocy fachowców. Wartym przytoczenia jest jednak fakt, że takie instalacje nie wymagają pozwolenia na budowę, co stanowi w tym zakresie znaczne ułatwienie.
Jaka powierzchnia dla instalacji fotowoltaicznej 50 kWp?
Na bazie naszych doświadczeń możemy przyjąć następujące szacunki dotyczące wymaganej powierzchni dla fotowoltaiki o mocy 50 kWp. W przypadku montażu na dachu skośnym lub płaskim będziemy potrzebowali około 250 mkw. Natomiast w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 50kWp z wykorzystaniem konstrukcji gruntowej wymagana powierzchnia to około 200 mkw. Dla porównania instalacje o znacznie większej mocy, na przykład 1 MW wymagają działki o powierzchni co najmniej 2 hektarów.
Zaufaj profesjonalistom w zakresie instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp
Bez wątpienia założenie instalacji fotowoltaicznej 50 kWp jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym, cała inwestycja bowiem dosyć szybko się zwraca, a przy tym przedsiębiorstwa mogą korzystać z zielonej energii, co pozwala zredukować rachunki ponoszone za zużycie energii z tak zwanej sieci, co w perspektywie stale rosnących cen jest w pełni uzasadnione. Warto skorzystać z pomocy specjalistów firmy Lumel Fotowoltaika, którzy służą doradztwem w zakresie instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kilowatów.
Zobacz również inne porady oraz rozwiązania, które oferujemy:
Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych