Czy warto ocieplać carporty?

Czy warto ocieplać cartport i jak to zrobić?

W firmach często brakuje przestrzeni magazynowej, a carporty mogą być idealnym rozwiązaniem, gdyż z jednej strony stanowią żródło pozyskania energii, a z drugiej mogę być także kolejnym miejscem do magazynowania. Tutaj też pojawia się zagadnienie ocieplania takich carpotrów, zwłaszcza, gdyby miały służyć do przechowywania rzeczy wrażliwych na warunki atmosferyczne. Co ważne w przypadku carportów nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę dla firm. 

Ocieplane wiatowy fotowoltaiczne do przechowywania magazynów energii

Takie wiaty fotowoltaiczne ocieplone mogę także służyć firmom do przechowywania magazynów energii. W sytuacji gdy na taki magazyn nie ma miejsca w firmowych budynkach (magazyny energii w zależności od modelu, mogą także zajmować dużo przestrzeni), ocieplony carport może być świetnym rozwiązaniem. Warto tutaj zwrócić uwagę, że w naszym klimacie przechowywanie magazynów energii na zewnątrz nie jest dobrym pomysłem ze względu na niskie temperatury w okresie zimowym. Natomiast odpowiednio ocieplona wiata fotowoltaiczna jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. 

Ocieplanie car portów a przechowywanie samochodów

Carport to zadaszona przestrzeń parkingowa, umożliwiająca jednoczesne pozyskiwanie energii elektrycznej pochodzącej z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych, która może także służyć do przechowywania i ładowania samochodów elektrycznych, czy też typu plug in. Zazwyczaj są to metalowe konstrukcje, które można izolować. Metal jest materiałem, który doskonale przewodzi ciepło. Można więc spodziewać się, że temperatura na zewnątrz przeniesie się do wnętrza wiaty carportu, jeśli nie zainwestujemy w ocieplenie. 

Jeśli planujemy przechowywać pod wiatą wyłącznie samochód, to ocieplanie wydaje się mniej zasadne. Natomiast jeśli przewidujemy magazynować tam również inne sprzęty, zwłaszcza wrażliwe na warunki atmosferyczne, wówczas warto rozważyć takie rozwiazanie.

Najpopularniejsze formy izolacji carportu to:

  • pianka natryskowa, np.: poliuretanowa – materiał, który wpierw jest wprowadzony, natryskiwany na dany obszar, zaczyna go wypełniać i tym samym izolować go od zewnątrz. Pianka posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz niską nasiąkliwość, doskonale ochroni wiatę, a przy tym jest prosta w montażu, idealnie pokrywa trudno-dostępne miejsca i szczeliny;
  • sztywna płyta piankowa, dostępna w dużych arkuszach, które można łatwo przyciąć i dostosować do przestrzeni carportu, łatwa w montażu;
  • wełna mineralna, w tym włókno szklane, najpopularniejszy materiał izolacyjny, przystosowany do użytku z metalowymi budynkami. Cechuje go wysoka odporność ogniowa, co wzmacnia bezpieczeństwo carportu, doskonale izoluje nie tylko termicznie, ale także akustycznie. 

Wełna mineralna to także swobodne przepuszczanie pary wodnej, dzięki temu nie gromadzi się wilgoć wewnątrz ścian i na dachu garażu. Jest to istotne z punktu widzenia zapewnienia zdrowego mikroklimatu wewnątrz garażu.

Jakie zalety z izolacji carportu?

Podsumowując, można wyróżnić następujące pozytywy i zalety zainwestowania w izolację carportu:

  • komfort osobisty i lepsza ochrona przedmiotów, wyposażenia czy urządzeń znajdujących się pod wiatą. Przechowywane wewnątrz wiaty to ochrona przed temperaturą i zmiennymi warunkami atmosferycznymi;
  • wzrost wartości użytkowej i wyceny nieruchomości, na której posadowiona jest wiata;
  • wysoki poziom izolacji, co również sprzyja bezawaryjnemu funkcjonowaniu urządzeń znajdujących się w obrębie wiaty;
  • niwelowanie hałasu, tłumienie go w skuteczny sposób;
  • zapobieganie zjawisku kondensacji w blaszanych konstrukcjach, co przekłada się na mniejsze ryzyko korozji i skutecznie minimalizuje temperaturę;
  • zapewnienie stabilnej temperatury wewnątrz wiaty.

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn
Newsletter Lumel PV!
Bądź na bieżąco z zieloną energią!