Co to jest moc przyłączeniowa w kontekście fotowoltaiki?

Co to jest moc przyłączeniowa w kontekście fotowoltaiki?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej należy właściwie określić moc przyłączeniową dla obiektu. Moc przyłączeniowa powinna każdorazowo odpowiadać zapotrzebowaniu na prąd wszelkich sprzętów obiektu wraz z ustalonym zapasem (naddatkiem). Jest to maksymalne możliwe zużycie energii danego obiektu.

Możemy ją zdefiniować jako wartość pokazującą ile energii można zużyć podczas eksploatacji sieci elektrycznej w budynku.

Moc przyłączeniowa definiowana jest inaczej jako moc czynna, którą może wprowadzać do sieci albo pobierać wybrany budynek. Zazwyczaj jest ona dokładnie określona w umowie, która jest zawarta z dostawcą prądu. Wyraża się ją w kilowatach.

Jaka jest moc przyłączeniowa przeciętnego domu jednorodzinnego?

Jest to około 5 kW, zaś w przypadku ogrzewania prądem czy też podgrzewania wody energią elektryczną – około 10 kW.

W przypadku już istniejących instalacji moc przyłączeniową można określić na podstawie 15-minutowych pomiarów wykonanych w momentach największego poboru energii z sieci, z których wyprowadza się wartości średnie (oczywiście podawane w kW). Jeśli szacowana jest moc przyłączeniowa dla nowopowstającej instalacji, należy oprzeć się na prostym przewidywaniu liczby oraz mocy wszystkich zaplanowanych odbiorników.

Moc przyłączeniowa a fotowoltaika – jaka zależność?

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej to ogromne wyzwanie – energii musi być tyle, by wystarczyło jej na pokrycie zapotrzebowania energetycznego danego obiektu. Z drugiej strony istnieje aspekt techniczny i dostosowanie mocy fotowoltaiki do zdefiniowanej mocy przyłączeniowej.

Jak określić moc przyłączeniową?

W tym zakresie warto wesprzeć się pomocą profesjonalistów w tym zakresie, albo skorzystać z dostępnych kalkulatorów mocy. Można również zastosować następujące wzory dla nowo powstałych instalacji elektrycznych:

Zużycie prądu = [Moc urządzenia (kW) x Czas pracy/1 dzień] x 365 (liczba dni w roku)

Na podstawie:

moc urządzenia (kW) * czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)

Wynik, który otrzymamy będzie prezentował zapotrzebowanie roczne na prąd dla wybranego urządzenia. Dodanie wszystkich wartości zużycia energii elektrycznej sprzętów pokaże wartość, która będzie odpowiadać zapotrzebowaniu obiektu na energię elektryczną w skali roku.

Zsumowaną moc urządzeń) należy pomnożyć przez tzw. współczynnik jednoczesności, który dla typowego jednorodzinnego domu wynosi 0,6. Do tak wyliczonej wartości należy dodać tzw. naddatek. Łączna suma tych wszystkich wartości może być uznana za prawidłowo policzoną moc przyłączeniową.

Wzór na moc instalacji fotowoltaicznej jest z kolei następujący:

  • Moc instalacji [kWp] = [(Ek x a) + (Ek x b)/ opust ] / uzysk
  • Ek – ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku [kWh]
  • a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
  • b – procentowy udział ilości energii, która została oddana do sieci [%]
  • opust – do 10 kW 0,8, powyżej tej wartości 0,7
  • a + b = 100%
  • uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Gdzie znajdę informacje o moc przyłączeniowa?

Informacje o mocy przyłączeniowej powinny znajdować się w umowie zawartej między odbiorcą np. Twoją firmą a dystrybutorem, dostawcą energii. Moc przyłączeniową można zwiększyć, składając odpowiedni odrębny wniosek do dostawcy energii.

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn
Newsletter Lumel PV!
Bądź na bieżąco z zieloną energią!