Panele bifacjalne - czym są?

Panele bifacjalne to najbardziej zaawansowana technologia fotowoltaiczna, która na ten moment jest dostępna na rynku. W przeciwieństwie do modeli monofacjalnych przechwytują światło zarówno z przodu, jak i z tyłu. Oznacza to, że mają wyższe wskaźniki efektywności. Warto dodać, że warstwa aktywna na bifacjalnych panelach znajduje się z obu stron, co oznacza, że absorbują one światło, które na nie pada oraz to, które po odbiciu trafia do nich od tyłu.

Wspomnijmy też o tym, jak można ustawić panele dwustronne. Wymienia się tutaj trzy możliwości, do których zalicza się: pionowo wschód-zachód, standardowo ukierunkowane na południe oraz na jednoosiowym systemie nadążnym, tak zwanym trackerze.

Panele fotowoltaiczne bifacjalne - zalety

Panele fotowoltaiczne bifacjalne mają kilka zalet, które warto poznać, interesując się inwestycją w odnawialne źródła energii. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że ze względu na wagę rzadko montuje się je na dachach. Wśród atutów można jednak wymienić:

  1. do 30% więcej produkowanej energii, ta kwestia zależy:
  • od współczynnika odbicia od powierzchni promieni słonecznych, czyli albedo,
  • technologii produkcji ogniw,
  • temperatury otoczenia, ograniczenia dostępu do promieni słonecznych,
  • sposobu montażu,
  1. podwójne szkło solarne, które zapewnia:
  • podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne, mgłę solarną, amoniak, ogień i degradację paneli,
  • dłuższą gwarancję na produkt i produkcję energii przez 25-30 lat,
  • często lepsze warunki ubezpieczenia instalacji.
  1. niepalność paneli fotowoltaicznych Glass-Glass – podwójnie szklane panele są odporniejsze na działanie wysokich temperatur, co wynika z temperatury topnienia szkła, która wynosi 1000-1700 stopni Celsjusza.
  2. bardziej atrakcyjny wygląd, zwłaszcza w przypadku wykorzystania na carportach i wiatach.

Konstrukcja pod panele bifacjalne

Należy pamiętać, że do modułów dwustronnych istnieje dedykowane rozwiązanie montażowe. Jest to konstrukcja pod panele bifacjalne, czyli konstrukcja typu bifacial. Ważne jest, żeby umożliwiała ona doskonałą ekspozycję ogniw zarówno na światło bezpośrednie, jak i odbite, czy rozproszone. Konstrukcję pod panele bifacjalne montuje się w miejscu, które nie ma wpływu na uzysk poszczególnych modułów. Istotna jest wysokość montażu – wpływa ona na efektywność. Dodajmy, że możliwe jest zainstalowanie paneli na budynku lub fundamencie ziemnym. Ważne jest to, że prace montażowe w przypadku ogniw dwustronnych powinny być przeprowadzane przez osoby doświadczone.

Moduły bifacjalne cena - od czego zależy?

Panele fotowoltaiczne bifacjalne są droższe niż moduły jednostronne. Są także cięższe, dlatego nie na każdym budynku mogą być zamontowane. Pamiętajmy jednak, że produkują średnio o 10-15% energii więcej niż ogniwa monofacjalne. W koszt inwestycji należy wliczyć także sam montaż, który musi zostać przeprowadzony przez wykwalifikowanych pracowników. Instalacja bifacjalnych paneli różni się od instalacji “zwykłych” ogniw, co także wpływa na cenę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dotyczące paneli bifacjalnych opinie są uwarunkowane przede wszystkim wyższą wydajnością ogniw. Dlatego też użytkownicy są zadowoleni z jakości ich pracy. Lepsza absorpcja promieni słonecznych przekłada się na ilość produkowanej energii. Oznacza to, że cena idzie w parze z jakością. W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania z zakresu energii ze źródeł odnawialnych, dedykowaną przedsiębiorstwom, przemysłowi i domom prywatnym. W przypadku paneli bifacjalnych polecamy szczególnie Astroenergy Bifacial o mocy 430 Wp oraz 615 Wp. To jednak niejedyna technologia, jaką dla Ciebie mamy. Zachęcamy do kontaktu w celu uzgodnienia szczegółów.

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn