Inwestycja we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych

Czym jest dotacja w ramach KPO – Inwestycje we wdrażanie technologii środowiskowych, w tym związanych z GOZ (Inwestycja A 2.2.1)

W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) systematycznie są uruchamiane programy dotacyjne mające na celu dążenie do zrównoważonego rozwoju i transformacji ekologicznej. Jednym z ważniejszych składowych tego planu jest komponent A 2.2.1, który obejmuje inwestycje w technologie i innowacje środowiskowe, w tym związanych z Gospodarką Obiegu Zamkniętego (GOZ).

Co to jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego?

Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to sposób prowadzenia działalności gospodarczej, który ma na celu minimalizację odpadów przez maksymalizację zasobów. GOZ to głównie redukcja, ponowne użycie, naprawa, odnawianie i recykling. Dzięki takiemu podejściu maksymalizujemy wartość tak długo, jak to możliwe, produktów, materiałów oraz zasobów. Co z kolei ogranicza do minimum generację odpadów. 

Dla kogo dofinansowanie z komponentu A 2.2.1? Cele dotacji Inwestycja we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych

O dofinansowanie z komponentu A 2.2.1 Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych mogą ubiegać się następujące firmy:

  • mikroprzedsiębiorcy,
  • małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dodatkowym warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast wsparciem są objęte następujące wydatki zakup lub zaprojektowanie nowych technologii, zakup maszyn i urządzeń chroniących środowisko, oprogramowanie, patenty, licencje, know-how oraz szkolenia pracowników.

Cele i Priorytety dotacji A 2.2.1 Inwestycja we wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych

W planowaniu inwestycji oraz skutecznym napisaniu wniosku należy pamiętać, aby nasze działanie wpisywało się w priorytety danej dotacji. Dlatego poniżej prezentujemy cele komponentu A 2.2.1 w ramach GOZ: 

  1. Rozwój technologii redukujących emisje – opracowywanie i wdrożenie technologii, które zmniejszają emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.
  2. Poprawa efektywności zasobów – wdrożenie innowacji, która umożliwi efektywniejsze wykorzystanie surowców, energii i wody.
  3. Zwiększenie recyklingu i ponownego użycia –  systemy i technologie umożliwiające skuteczniejszy recykling i ponowne użycie materiałów.
  4. Wsparcie dla zielonych startupów – innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i GOZ.

Przeprowadzone inwestycje wsparte omawianą dotacją w założeniu mają przynieść szereg korzyści. Z jednej strony firmy mają w mniejszym stopniu oddziaływać na środowisko, poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń i emisję gazów cieplarnianych. Natomiast z drugiej strony mają poprawić swoją konkurencyjność poprzez redukcję kosztów energii oraz optymalizację zużycia zasobów przedsiębiorstwa.

Terminy dofinansowania

Rozpoczęcie przyjmowania wniosków: 25 czerwca 2024
Zakończenie przyjmowania wniosków: 20 sierpnia 2024

Wydatki kwalifikowalne w ramach dotacji - komponent A 2.2.1

Podobnie, jak przy pozostałych formach dotacji pochodzących z UE, również komponent A 2.2.1 z KPO będzie rozliczany zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2021-2027. (mapa pomocy regionalnej została zamieszczona na podstronie Kredytu Ekologicznego – kliknij tutaj). Do dofinansowania Inwestycja w wdrożenie technologii i innowacji środowiskowych związanych z GOZ kwalifikowalne są następujące kategorie kosztów:

  • grunty – tylko wydatki na zakup; prawa wieczystego użytkowani gruntu lub prawa własności gruntu.
  • nieruchomości zabudowane (z wyłączeniem lokali mieszkalnych),
  • środki trwałe/dostawy – kwalifikowalne są zakupy środków trwałych innych niż powyżej, w tym także ich instalacji i uruchomienia,
  • roboty i materiały budowlane – kwalifikowalne są koszty zakupu robót i materiałów budowlanych niezbędnych do używania środków,
  • usługi doradcze (zewnętrzne) – kwalifikowalne są koszty usług doradczych, które są świadczone przez doradców zewnętrznych, lub nie mają charakteru ciągłego ani okresowego i nie są związane ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa,
  • usługi zewnętrzne dotyczące wspierania innowacyjności,
  • dodatkowe koszty inwestycji na ochronę środowiska, w tym obniżenie emisyjności,
  • dodatkowe koszty inwestycji na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach,
  • dodatkowe koszty inwestycji na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Dotacje dla firm

Sprawdź pozostałe formy wsparcia inwestycji w zero emisyjność!

Ile można zyskać środków finansowych w ramach Inwestycji we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych?

Poniżej zamieściliśmy zestawienie dotyczące minimalnego oraz maksymalnego poziomu wsparcia wraz z wymaganym poziomem wkładu własnego. 

  • Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 896 380 zł
  • Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia: 4 481 900 zł
  • Maksymalna kwota wsparcia: 3 500 000 zł
  • Maksymalna intensywność wsparcia: 85% (jeśli nie występuje pomoc publiczna lub pomoc będzie udzielana na zasadach de minimis); 70% dla małych przedsiębiorstw (zależnie od lokalizacji) w ramach RPI i 60% dla średnich przedsiębiorstw (zależnie od lokalizacji) w ramach RPI
  • Wkład własny: min. 15% wydatków

Oferta LUMEL w ramach kosztów kwalifikowanych

Oferta LUMEL doskonale wpisuje się w priorytety dofinansowania z komponentu A 2.2.1, zarówno z obszaru OZE, jak i autorskich rozwiązań automatyki i sprzętu pomiarowego. Poniżej prezentujemy zakres naszego portfolio w zestawieniu z priorytetami omawianej dotacji:

  1. Instalacja fotowoltaiczna i magazyny energii – zmniejszenie emisyjności przedsiębiorstwa oraz poprawa efektywności zasobów.
  2. System optymalizacji zużycia energii – poprawa efektywności zasobów. Tutaj mamy na myśli nie tylko energię elektryczną, ale i wszystkie media dostępne w danej firmie oraz obłożenie jej maszyn i urządzeń.
  3. Mierniki, analizatory i pozostały sprzęt pomiarowy – poprawa efektywności zasobów.
 
Należy również podkreślić, że inwestycja w wyżej wymienione części naszego portfolio nie tylko będą z wiązały się z wymiernymi środkami finansowymi w postaci dotacji, ale również w postaci wymiernych oszczędności opisanych poniżej
 
  • Redukcja kosztów energii czynnej oraz kosztów dystrybucji energii
  • Redukcja opłaty mocowej
  • Wykorzystanie arbitrażu cenowego w obszarze energii elektrycznej, dzięki magazynowi energii,
  • Optymalizacja zużycia wody, sprężonego powietrza, lub gazu,
  • Optymalizacja procesów technologicznych.

Podsumowując powyższe składowe naszej oferty można dodatkowo osiągnąć kolejny cel omawianego dofinansowania, jakim jest poprawa konkurencyjności danego przedsiębiorstwa na rynku krajowym oraz na rynkach zagranicznych.

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn
Newsletter Lumel PV!
Bądź na bieżąco z zieloną energią!