Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu - czym jest ?

Konstrukcje dachowe pod panele fotowoltaiczne to rozwiązanie stosowane przez osoby, które chcą skorzystać z zielonej energii, ale nie mają dostatecznie dużej ilości pod instalację stosowaną w gruncie. Takie konstrukcje znajdują zastosowanie w budynkach prywatnych, ale także w przedsiębiorstwach. Niegdyś sądzono, że konstrukcja pod panele fotowoltaiczne może być stosowana wyłącznie na skośnych połaciach. W istocie jest to dobre miejsce do rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych ze względu na kąt ich usytuowania, pozwalający na optymalne pobieranie energii słonecznej. Okazuje się jednak, że na dachach płaskich taką konstrukcję pod panele fotowoltaiczne również można zastosować. Co równie ważne, także rodzaj pokrycia ma wpływ na dobór konstrukcji, dlatego w tej kwestii przygotowaliśmy praktyczny wpis w odniesieniu do najpopularniejszych dachów. 

Jak dopasować konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na dachu skośnym?

Specjaliści są zgodni co do tego, że dachy skośne są doskonałym miejscem do położenia paneli fotowoltaicznych. Pod uwagę należy jednak wziąć rodzaj pokrycia i w ten sposób dopasować rodzaj systemów montażowych:

  • Dachówka znana jest jako niezwykle trwałe pokrycie dachowe, które nadaje się również doskonale pod stworzenie konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dachu. Jedną z możliwości jest przeprowadzenie montażu stelaża do krokwi, co wiąże się z ich rozstawem nakładanym przez te elementy konstrukcyjne. Należy tu jednak wyraźnie wskazać, że nie ma możliwości rozmieszczania konstrukcji aż do krawędzi dachu, bowiem w przypadku ostatniej krokwi, nierzadko jest ona obudowana dachówką krawędziową, co należy uwzględnić podczas dobierania liczby paneli PV. 

Innym sposobem jest mocowanie konstrukcji do łat za pomocą uchwytów w kształcie litery „S”. Taka metoda ma tę zaletę, że haki mocujące można zastosować także w bliskiej odległości od krawędzi dachu.

  • W przypadku blachodachówki profile aluminiowe montuje się za pomocą śrub dwugwintowych, które drugim końcem łączą się z krokwiami. Nakrętka M10 z elastyczną uszczelką EPDM zapewnia ochronę przed wilgocią oraz promieniowaniem UV. Do wspomnianej śruby montuje się profile aluminiowe 40×40 milimetrów, do których montuje się następnie moduły.

  • Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu krytym blachą trapezową może być zastosowana między innymi dzięki mostkom trapezowym, które montuje się do pokrycia za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej, do których z drugiej strony montuje się moduły PV. Wśród innych rozwiązań warto wspomnieć także o uchwytach obornickich, które również montuje się do blachy, jednak są one przeznaczone do zamocowania szyny aluminiowej 40x40mm, do których następnie montuje się panele fotowoltaiczne.

Jaka konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim?

Konstrukcja pod panele PV na dachu płaskim może występować w kilku odmianach, jednak należy wskazać wyraźnie, że konieczne jest stworzenie odpowiedniego stelaża, dzięki któremu kąt nachylenia pod panele fotowoltaiczne będzie wynosił od 10 do 30 stopni. Jedną z opcji jest wykorzystanie lekkich konstrukcji, co znajduje zastosowanie w przypadku dachów, których nie można obciążać znacznym ciężarem. Ma to postać elementów sklejanych w powierzchnię dachu, które stanowią integralną część na przykład pokrycia z papy – z drugiej strony mają one wystające elementy, pozwalające na mocowanie szyn pod panele PV. 

Inną stosowaną metodą jest wykorzystanie specjalnych stelaży aluminiowych w kształcie trójkąta prostokątnego, ale także systemów balastowych, co z jednej strony pozwala dobrze zakotwiczyć panele fotowoltaiczne, ale z drugiej wymagają odpowiednio wzmocnionej konstrukcji dachu płaskiego. Mają one postać betonowych bloczków dociążających – są to tak zwane „ekierki”. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku budynków, które mają być dopiero wybudowane, na przykład hal magazynowych, czy obiektów produkcyjnych.

Na etapie projektowania możliwe jest uwzględnienie takiej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim – konstruktorzy przygotują odpowiednio wzmocnioną konstrukcję budynku, która będzie w stanie znieść takie dodatkowe obciążenie.