Fotowoltaika bez Pozwolenia na Budowę

Fotowoltaika bez Pozwolenia na Budowę - kiedy jest to możliwe?

Na samym początku powiedzmy do jakiej wielkości mocy fotowoltaiki mówimy o mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami właśnie mikroinstalacja jest zwolniona z obowiązku uzyskania Pozwolenia na Budowę oraz ustanowienia Kierownika Budowy.

Jeszcze do połowy roku 2023 zgodnie z zapisami w Prawie budowlanym mikroinstalacją fotowoltaiczną, określano fotowoltaikę o mocy elektrycznej do 50kWp.  Obecnie maksymalna moc mikroinstalacji została zwiększona do 150kWp! Natomiast należy pamiętać, że dalej obowiązują przepisy, iż instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kWp powinna zostać uzgodniona z rzeczoznawcą w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zgłoszona do Straży Pożarnej. Trzeba wspomnieć, że te przepisy dotyczą zarówno fotowoltaiki na dachu, jak i na gruncie.

Kiedy trzeba zgłosić fotowoltaikę do operatora OSD?

Fotowoltaikę o każdej mocy należy zgłosić do właściwego operatora sieci energetycznej. Dodatkowo w przypadku instalacji fotowoltaicznej wykorzystującej magazyn energii należy również zgłosić moc zainstalowanej baterii. Jedną z istotnych spraw, o których należy pamiętać jest wystąpienie do Operatora OSD o wydanie warunków przyłączeniowych. Dotyczy to przypadku instalacji PV o mocy większej niż obecna moc przyłączeniowa. 

Przed aktualizacją przepisów mirkoinstalacje fotowoltaiczne do 50 kWp nie wymagały Wniosku o Wydanie Warunków Przyłączeniowych. Wystarczyło zgłosić potrzebę wzrostu mocy przyłączeniowej na druku zgłoszenie gotowości instalacji fotowoltaicznej. 

Zmiana mikroinstalacji do mocy 150kWp, z jednej strony zniosła konieczność występowanie o Wydanie Warunków Przyłączeniowych. Z drugiej strony tylko do poziomu posiadanej już mocy przyłączeniowej. 

Kiedy potrzebne jest Pozwolenie na Budowę dla instalacji fotowoltaicznej?

Musimy podkreślić fakt, że istnieją sytuacje, w których nawet fotowoltaika do 150kWp mocy będzie wymagała uzyskania Pozwolenia na Budowę oraz ustanowienia Kierownika Budowy. Poniżej prezentujemy te wyjątki:

  1. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna wraz z konstrukcją przekracza 3 metry wysokości.
  2. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna będzie montowana na gruncie lub obiekcie, który znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
  3. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna będzie montowana na budynku, który wymaga przebudowy.

Kolejnym wyjątkiem jest też konieczność zakwalifikowania inwestycji jako wymagającej oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000. Zgłoszenie takich prac musi nastąpić przed ich rozpoczęciem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, czy fotowoltaika wymaga pozwolenia, czy też nie, to koniecznym aspektem jest, aby instalacja fotowoltaiczna została wykonana zgodnie z przepisami prawnymi i obowiązującymi normami. Dlatego montaż fotowoltaiki powinien być przeprowadzony przez profesjonalną firmę posiadającą doświadczone i przeszkolone ekipy. Dzięki temu użytkownik fotowoltaiki zyska pewność spełnienia wszystkich wymogów administracyjnych oraz będzie mógł się cieszyć z bezawaryjnej i długoletniej pracy swojej elektrowni słonecznej.

Uważasz, że nasz artykuł był interesujący? Podziel się na swoich mediach społecznościowych!

Facebook
LinkedIn